Rusové každým dnem na frontě přicházejí o počet mužů odpovídající síle praporu, podotkl Oleksij Arestovyč, poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře. Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

"Dokonce i v případech, kdy intenzivnost bojů klesá, ruská vojska na Ukrajině denně přicházejí o 400 až 600 zabitých a zraněných vojáků. V případě aktivních bojů je zabitých a raněných u ruských vojsk až tisíc za den," řekl Arestovyč podle agentury Unian.

Ukrajinský generální štáb uvedl, že ukrajinské jednotky za uplynulých 24 hodin zabily 430 ruských vojáků. Ruské ztráty od začátku války odhadl na celkem 86.150 vojáků.

V Armjansku na anektovaném Krymu dnes spustila palbu protivzdušná obrana, uvedl podle ruských médií starosta města, ležícího na Perekopské šíji, spojující poloostrov s pevninou. Bližší podrobnosti nejsou známy, v nedávné minulosti se ruská letiště, námořní základna či muniční sklady na Krymu staly terčem útoku ukrajinský dronů.

Ruský list Kommersant připomněl, že úřady posilují u Armjansku opevnění, ale šéf správy Krymu Sergej Aksjonov jako lživé odmítl pověsti o evakuaci města, které má asi 20.000 obyvatel. Tyto fámy podle Aksjonova šíří ukrajinské tajné služby, aby destabilizovaly situaci na poloostrově.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dal v rozhovoru, který otiskl list Financial Times, opět najevo, že Kyjev vážně počítá s osvobozením všech okupovaných území, včetně Krymu, který Rusko anektovalo v roce 2014. "Jestli je někdo schopen předložit návrh, jak nevojensky osvobodit Krym, budu jen rád," řekl. Ale jakoukoliv variantu nepočítající s ukončením ruské přítomnosti na Krymu označil za ztrátu času.

Britský ministr obrany Ben Wallace vybídl Ukrajince, ať zachovají tempo své protiofenzívy a pokračují v útocích na ruská vojska i v zimních podmínkách. "Vzhledem k převaze, kterou mají Ukrajinci ve výcviku se zbraněmi i kvalitě sil oproti demoralizovaným, špatně vycvičeným a špatně vybaveným Rusům, je v zájmu Ukrajiny zachovat tempo i v zimě," řekl Wallace portálu The Daily Beast s tím, že jde o radu, kterou dal ukrajinským kolegům. Poukázal také na to, že ukrajinská armáda dostala od mezinárodního společenství 300.000 souprav vybavení vhodného do polárních podmínek, zatímco Moskva posílá na bojiště jednotky nezaopatřené stravou, ani zimním vybavením. "Jen země, která se nestará o své lidi, může poslat 100.000 svých občanů, aby buď zahynuli, utrpěli zranění, anebo dezertovali," dodal.

reklama