Podle britského ministerstva obrany se ukrajinské jednotky přeskupily a obnovily zásadní ofenzivní operace ve třech oblastech na jižní a východní Ukrajině. "Využívají zkušeností z prvních dvou týdnů protiofenzivy a vylepšují taktiku. Ukrajinské jednotky dosahují postupného, ale trvalého taktického postupu v klíčových oblastech," uvedlo ministerstvo v situační zprávě na twitteru.

Na některých místech se ale iniciativy chopili také okupanti. Ruské síly se v okolí Kreminy v Luhanské oblasti pokusily o vlastní útok. "Ukazuje se, že ruské velení přikazuje přechod do ofenzivy při jakékoliv možné příležitosti. Rusko zaznamenalo nepatrné zisky, ale ukrajinské jednotky zabránily průlomu," sdělil Londýn.

Experti z amerického Institutu pro studium války (ISW) zmiňují, že navzdory ozbrojené vzpouře ve své zemi podnikly ruské jednotky v sobotu 24. června největší raketový útok na Ukrajinu během posledních měsíců.

"Ukrajinské jednotky vedly protiofenzivní operace nejméně ve dvou sektorech a údajně dosáhly zisků," napsal institut s tím, že boje pokračovaly také v dalších úsecích fronty.

Ukrajina čelí ruské invazi od 24. února loňského roku, probíhající protiofenziva je další fází konfliktu. Rusko už v roce 2014 anektovalo sousední zemi poloostrov Krym.