"Slavní vojáci 68. brigády osvobodili obec Blahodatne," uvedly v neděli ukrajinské ozbrojené síly na facebooku, kde také zveřejnily video. Podle informací serveru Ukrainska Pravda bylo zajato několik ruských vojáků, kteří "poskytli informace, které pomohou osvobodit další ukrajinská území".

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že na Ukrajině probíhají protiofenzivní i obranné akce. "V jaké jsou fázi, to vám neřeknu," mlžil podle agentury Ukrinform na tiskové konferenci s kanadským premiérem Justinem Trudeauem.

Například Institut pro studium války (ISW) ve čtvrtek napsal, že Ukrajina již od neděle 4. června podniká ofenzivní operace s různými výsledky na třech úsecích fronty. Téhož dne informovala některá americká média, že protiofenziva začala.

Britské ministerstvo obrany v sobotu na twitteru uvedlo, že eviduje významné ukrajinské operace v několika sektorech na východě a jihu Ukrajiny. "Ukrajinské jednotky v některých oblastech pravděpodobně zaznamenaly postup a prolomily první linii ruské obrany. V jiných oblastech byl postup pomalejší," stojí ve zprávě na sociální síti.

Některé ruské jednotky jsou podle Londýna schopné provádět obranné manévry, zatímco jiné chaoticky ustoupily. "Ruské letectvo je neobvykle aktivní nad jižní Ukrajinou. Není však jasné, zdali jsou taktické letecké údery efektivní," uvádí ministerstvo.

Dlouho očekávaná protiofenziva je další fází probíhajícího konfliktu, který začal 24. února 2022 ruským vpádem na Ukrajinu. Již o osm let dříve však Rusko sousední zemi anektovalo poloostrov Krym.