"Vyjednávání. Čtvrté kolo. O míru, příměří, okamžitém stažení jednotek a bezpečnostních zárukách. Těžká diskuse. Přestože si Rusko uvědomuje nesmyslnost svých agresivních akcí, stále se drží iluze, že 19 dnů násilí proti mírumilovným městům je správná strategie," napsal dopoledne Podoljak.

Dnešní kolo rozhovorů se podle médií odehrávalo prostřednictvím videokonference, v minulých dnech se delegace několikrát setkaly na bělorusko-ukrajinské hranici. Předchozí rozhovory nevedly k žádnému zásadnímu průlomu, poznamenala agentura AP. O víkendu obě strany hovořily o určitém pokroku v jednáních. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes rozhovor označil za "obtížné".

"V rozhovorech je do zítřka (úterý) technická přestávka. Kvůli další práci v pracovních podskupinách a upřesnění individuálních definic. Vyjednávání pokračuje," napsal dnes odpoledne na twitteru Podoljak. Konkrétnější zatím nebyl.

V předchozím příspěvku na sociální síti uvedl, že obě strany aktivně vyjadřují své postoje. "Komunikace probíhá, ačkoli je to obtížné. Důvodem nesouladu jsou příliš odlišné politické systémy. Ukrajina je svobodný dialog ve společnosti a povinný konsenzus. Rusko je ultimátní potlačení vlastní společnosti," napsal Podoljak.

Rusko popírá, že by na Ukrajině útočilo na civilisty. Kreml označuje invazi za "speciální vojenskou operaci", která má "demilitarizovat a denacifikovat" Ukrajinu. Kyjev a Západ tato tvrzení odmítají jako nepodloženou záminku pro rozpoutání největšího pozemního konfliktu v Evropě od konce druhé světové války.