reklama

"Následkem kyberútoku bylo zastavení výměny informací mezi jednotkami ruského ministerstva obrany, které využívaly uvedený server umístěný v Moskvě," informoval ukrajinský vojenský zpravodajský útvar HUR.

Dále dodal, že kyberútok stále probíhá. Agentura AFP však nemohla toto tvrzení ověřit, a ruští představitelé zatím na údajný hackerský útok nereagovali.

Ruské úřady předtím oznámily, že v úterý došlo k rozsáhlému "technickému problému", který způsobil výpadek internetu a postihl uživatele po celé zemi.

Webové stránky s doménou .ru nebyly přístupné, a to včetně funkčních bankovních aplikací, sociálních sítí, internetových obchodů, zpravodajských portálů a stránek vládních služeb. Ministerstvo obrany však nebylo zmíněno.

Ruské ministerstvo digitálního rozvoje výpadek přisoudilo technickým problémům v systému ochrany domén, což způsobilo nedostupnost stránek v doméně .ru.

O dvě hodiny později ministerstvo oznámilo, že problém byl vyřešen, ale nefunkčnost systému by se mohla ještě nějakou dobu vyskytovat.

Ruská média hlásila výpadek v Moskvě, okolních oblastech Moskevského kraje, Petrohradě, Tatarsku, Sverdlovské a Novosibirské oblasti. Stránky mimo doménu .ru však zůstávaly přístupné.