Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinci tvrdí, že ve válce už přišlo o život přes 10 tisíc civilistů

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Foto: FREE Photo Tereshchenko Oleg / UNIAN

Na Ukrajině zemřelo od 24. února 2022, kdy začala ruská invaze do sousední země, přes 10 500 civilistů. Evidováno je téměř 500 dětských obětí. V sobotu to uvedl úřad ukrajinského generálního prokurátora Andrije Kostina, který eviduje 94 tisíc ruských válečných zločinů.

Úřad zveřejnil údaje v tiskové zprávě. V textu napsal, že se zahraničními partnery se podílí na vyšetřování válečných zločinů, přičemž žádný z nich nemá zůstat bez trestu. Do této chvíle bylo určeno 353 podezřelých a obviněno 219 lidí.

Generální prokuratura považuje za úspěch, že Mezinárodní trestní soud (ICC) se sídlem v nizozemském Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina v souvislosti s únosy ukrajinských dětí do Ruska.

V sobotu přibyly další civilní oběti. Ruské rakety zabily v sobotu dopoledne nejméně osm lidí ve městě Lyman v Doněcké oblasti. O útoku informoval šéf oblastní vojenské správy Pavlo Kyrylenko. "Rusové zasáhli rezidenční oblast města kolem 10. hodiny," uvedl na telegramu s tím, že byl poškozen místní obchod.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na twitteru připomněl, že dnes uplynulo 500 dní od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu, která započala 24. února loňského roku. Hlava státu zveřejnila video z návštěvy osvobozeného Hadího ostrova.

Témata:  válka na Ukrajině Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy