"Situace na jihu se během posledního týdne výrazně nezměnila," dodala Maljarová. Na východní části frontové linie, která zahrnuje směry na Lyman, Bachmut, Avdijivku a Marjinku, bylo během minulého týdne hlášeno přibližně 250 bojových střetů.

Zdroje ukrajinské armády, citované zpravodajským serverem CNN, informovaly, že za poslední dva dny docházelo k těžkým bojům s více než 20 střety v Doněcké oblasti. V Kupjanské oblasti u Charkova, kde se Rusové snaží o průlom již déle než měsíc, byla zaznamenána silná dělostřelecká a minometná palba ze strany Rusů.

Podle britského ministerstva obrany se ukrajinské jednotky přeskupily a obnovily zásadní ofenzivní operace ve třech oblastech na jižní a východní Ukrajině. "Využívají zkušeností z prvních dvou týdnů protiofenzivy a vylepšují taktiku. Ukrajinské jednotky dosahují postupného, ale trvalého taktického postupu v klíčových oblastech," uvedlo ministerstvo v situační zprávě na twitteru.

Na některých místech se ale iniciativy chopili také okupanti. Ruské síly se v okolí Kreminy v Luhanské oblasti pokusily o vlastní útok. "Ukazuje se, že ruské velení přikazuje přechod do ofenzivy při jakékoliv možné příležitosti. Rusko zaznamenalo nepatrné zisky, ale ukrajinské jednotky zabránily průlomu," sdělil Londýn.

Experti z amerického Institutu pro studium války (ISW) zmiňují, že navzdory ozbrojené vzpouře ve své zemi podnikly ruské jednotky v sobotu 24. června největší raketový útok na Ukrajinu během posledních měsíců.

"Ukrajinské jednotky vedly protiofenzivní operace nejméně ve dvou sektorech a údajně dosáhly zisků," napsal institut s tím, že boje pokračovaly také v dalších úsecích fronty.