Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinci v ČR dostali 488.227 dočasných víz, minulý týden jich bylo 2472

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.
Foto: Halin Selasicz / INCORP images

Česko udělilo za necelý rok od začátku ruské invaze ukrajinským občanům 488.227 víz dočasné ochrany. Za uplynulý týden dostalo víza 2472 lidí, kteří z Ukrajiny uprchli před válkou. Počet je podobný jako v předchozích týdnech. Vyplývá to z údajů, které dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Úřady odhadují, že aktuálně pobývá v Česku kolem 300.000 ukrajinských uprchlíků a jejich počet se nijak razantně nezvyšuje.

Víza držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Původně měla platit na rok, uprchlíci si je ale budou moci prodloužit o rok do konce března 2024. Postup stanoví novela zákona zvaného lex Ukrajina, kterou po schválení v obou komorách Parlamentu minulý měsíc podepsal i prezident Miloš Zeman.

Úřadům prodloužení ochrany umožní zjistit přesnější údaje o tom, kolik uprchlíků se v Česku skutečně nachází. Pokud si Ukrajinci budou chtít dočasnou ochranu prodloužit, budou se muset do konce března elektronicky zaregistrovat.

Ukrajinští uprchlíci se musí do tří dnů od příjezdu do České republiky nahlásit cizinecké policii. Tuto povinnost nemají děti do 15 let, které tvoří mezi běženci asi třetinu.

Témata:  uprchlíci Ukrajina

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy