Ukrajinci začali přepravovat vojáky na levý břeh řeky kolem 23. června a boje na tomto území se zesílily od 27. června. Ukrajinské síly na předmostí čelí jednotkám 7. gardové výsadkové divize, která je součástí Dněprského uskupení.

Podle londýnského ministerstva obrany byla část jednotek Dněprského uskupení, které bránilo levý břeh řeky, pravděpodobně nedávno přesunuta k posílení obrany sousední Záporožské oblasti.

Podle nejvyššího amerického generála Marka Milleyho je ale současná ukrajinská protiofenziva pomalejší než se čekalo, ale ukrajinská vojska stále postupují vpřed. Generál to dnes podle serveru Ukrajinska Pravda sdělil agentuře Reuters.

Ukrajinské síly dosud osvobodily nejméně 130 čtverečních kilometrů území podél jižní frontové linie. Prezident Volodymyr Zelenskyj po schůzce štábu vrchního velitele prohlásil, že ukrajinská armáda v pátek pokročila na všech frontách aktivních operací. "Během tohoto dne jsme také učinili pokrok ve všech směrech našich aktivních akcí," řekl.

Ruské i ukrajinské síly se v průběhu tohoto týdne snažily o omezené pozemní útoky podél hranice Doněcké a Záporožské oblasti. Konkrétně Rusové neúspěšně napadali okolí Vuhleradu, Novodarivky a Makarivky. Ukrajinci zřejmě podnikli neúspěšné útoky na Robotyne nedaleko Orichivu, Novopokrovku a Pjatychytku. Poslední jmenovanou nekontroluje ani jedna strana.

Ukrajinci údajně drží pozice v okolí Antonivského mostu v Chersonské oblasti. Ten byl poškozen během podzimní protiofenzívy při dobývaní Chersonu. Institut pro studium války (ISW) ale nezaznamenal vizuální potvrzení těchto tvrzení. Údajně ani není jasné, jestli je voda po zničení Kachovské přehrady dostatečně nízko na to, aby zde vojenské operace byly možné.