Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinská armáda bude po stažení z Avdijivky budovat nové obranné linie

Ukrajinská armáda střeží své území
Ukrajinská armáda střeží své území
Foto: FREE Photo Marienko Andrii / UNIAN

Ukrajinci pravděpodobně zvládnou vytvořit nové obranné linie u Avdijivky a zabrání tak pokračování ruské ofenzivy v oblasti, uvedl Institut pro studium války (ISW) v aktuální analýze. Podle expertů zřejmě agresorovi v tuto chvíli pomáhá zpoždění v poskytování vojenské pomoci Ukrajině.

Rusové podle analytiků vedou nejméně tři ofenzivní operace v Avdijivce, na hranici mezi Charkovskou a Luhanskou oblastí a u Robotyne v Záporožské oblasti. Na prvně zmíněném místě zřejmě ukrajinským obráncům ublížilo zpoždění v dodávkách západní vojenské pomoci, zejména dělostřelecké munice a systémů protivzdušné obrany.

Nedostatek důležitého vybavení nejspíš povzbudil ruskou armádu k využití situace a zahájení omezených útočných operací i mimo Avdijivku. Jako příklad jsou uváděny útoky v Záporožské oblasti, k nimž dochází v posledních dnech.

Z analýzy vyplývá, že Moskva vnímá ukrajinský nedostatek dělostřelecké munice a snaží se ho využít ve svůj prospěch. Stejně se snaží využít i období před blížícím se táním, které v dalších týdnech zkomplikuje a zpomalí případný postup.

Institut se podrobněji věnoval i dění kolem Avdijivky, ze které se stáhly ukrajinské jednotky. Podle expertů se jim podaří vytvořit novou obrannou linii západně od města, která by měla zastavit vyčerpané ruské oddíly, které navíc utrpěly značné ztráty.

Rusové v pondělí prohlásili, že zcela ovládli areál koksovny na okraji města. "Uskupení vojsk Střed rozvíjející ofenzivu plně ovládlo koksovnu ve směru na Avdijivku. Na administrativních budovách závodu byly vyvěšeny ruské vlajky," píše se v prohlášení ministerstva obrany podle TASS s tím, že ukrajinští vojáci jsou na ústupu.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:30

Smrt hvězdy kultovního seriálu Derrick. Fritz Wepper se rozhodl ukončit léčbu vážné nemoci

Koncem března zemřel slavný německý herec Fritz Wepper, kterého dobře znali i čeští diváci. Jeho manželka oznámila, že zemřel v mnichovském hospici. Slavnému herci bylo 82 let.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy