"Navzdory extrémně velkým ztrátám se okupanti stále pokoušejí postoupit v Doněcké oblasti, získat oporu v Luhanské oblasti, posunout se do Charkovské oblasti, plánují něco na jihu," uvedl Zelenskyj ve svém pravidelném večerním videoposelství a označil situaci na frontě za složitou.

Luhanská a Doněcká oblast jsou součástí východoukrajinského Donbasu, kde se už měsíce odehrávají těžké boje. Z takřka celé Charkovské oblasti Ukrajinci invazní síly vytlačili v září, v listopadu pak získali znovu kontrolu nad jihoukrajinským městem Cherson, které Rusové okupovali prakticky od začátku invaze.

"V uplynulých 24 hodinách jednotky obranných sil (Ukrajiny) odrazily útoky okupantů u obcí Stelmachivka v Luhanské oblasti a Bilohorivka, Bachmutske, Pervomajske, Nevelske a Marjinka v Doněcké oblasti," uvedl ukrajinský generální štáb.

"Nepřítel nepřestává ostřelovat jednotky našeho vojska a obce na pravém břehu řeky Dněpr, včetně Chersonu," napsal také generální štáb. Upozornil, že ruské síly v uplynulém dni prováděly raketové útoky i na civilní objekty.

Šéf chersonské oblastní správy Januševič později podle ruskojazyčné BBC informoval o dalším ruském ostřelování Chersonu, které podle něj zasáhlo rezidenční budovy a zdravotnická zařízení. Zahynula seniorka a další člověk utrpěl zranění. Také ve vesnici Bilopillja v Sumské oblasti zasáhli Rusové nemocnici, kde zemřel nezletilý, napsal na sociální síti Telegram představitel ukrajinské prezidentské kanceláře Tymošenko.

Během uplynulého dne zahynulo na Ukrajině pět civilistů, všechny tyto oběti jsou z Doněcké oblasti, uvedl také Tymošenko. Další dvě desítky lidí utrpěly zranění, nejvíce opět v Doněcké oblasti, další pak v Dněpropetrovské a Chersonské oblasti.

Situace v energetickém systému se každým dnem zlepšuje a technici pracují na zvýšení objemu výroby energií, sdělil dnes podle agentury Unian ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko. Pokud nebude pokračovat ruské bombardování energetické soustavy, bude v blízké budoucnosti možné zkrátit dobu výpadků v dodávkách proudu, doplnil. Premiér Denys Šmyhal v úterý uvedl, že po ruských raketových útocích z minulého týdne v zemi stále chybí asi 30 procent elektřiny.