Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinská armáda hlásí odražení ruských útoků u šesti obcí na východě země

Ukrajinská armáda střeží své území
Ukrajinská armáda střeží své území
Foto: FREE Photo Marienko Andrii / UNIAN

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den útoky ruské invazní armády u šesti obcí na východě země, informuje ve své pravidelné ranní svodce o vývoji bojů ukrajinský generální štáb. V Chersonu při dnešním ruském ostřelování zahynula sedmdesátiletá žena, informoval dnes šéf chersonské oblasti Jaroslav Januševyč a v Sumské oblasti na severu Ukrajiny přišel o život při ostřelování nemocnice adolescent, sdělil Kyrylo Tymošenko z ukrajinské prezidentské kanceláře.

"Navzdory extrémně velkým ztrátám se okupanti stále pokoušejí postoupit v Doněcké oblasti, získat oporu v Luhanské oblasti, posunout se do Charkovské oblasti, plánují něco na jihu," uvedl Zelenskyj ve svém pravidelném večerním videoposelství a označil situaci na frontě za složitou.

Luhanská a Doněcká oblast jsou součástí východoukrajinského Donbasu, kde se už měsíce odehrávají těžké boje. Z takřka celé Charkovské oblasti Ukrajinci invazní síly vytlačili v září, v listopadu pak získali znovu kontrolu nad jihoukrajinským městem Cherson, které Rusové okupovali prakticky od začátku invaze.

"V uplynulých 24 hodinách jednotky obranných sil (Ukrajiny) odrazily útoky okupantů u obcí Stelmachivka v Luhanské oblasti a Bilohorivka, Bachmutske, Pervomajske, Nevelske a Marjinka v Doněcké oblasti," uvedl ukrajinský generální štáb.

"Nepřítel nepřestává ostřelovat jednotky našeho vojska a obce na pravém břehu řeky Dněpr, včetně Chersonu," napsal také generální štáb. Upozornil, že ruské síly v uplynulém dni prováděly raketové útoky i na civilní objekty.

Šéf chersonské oblastní správy Januševič později podle ruskojazyčné BBC informoval o dalším ruském ostřelování Chersonu, které podle něj zasáhlo rezidenční budovy a zdravotnická zařízení. Zahynula seniorka a další člověk utrpěl zranění. Také ve vesnici Bilopillja v Sumské oblasti zasáhli Rusové nemocnici, kde zemřel nezletilý, napsal na sociální síti Telegram představitel ukrajinské prezidentské kanceláře Tymošenko.

Během uplynulého dne zahynulo na Ukrajině pět civilistů, všechny tyto oběti jsou z Doněcké oblasti, uvedl také Tymošenko. Další dvě desítky lidí utrpěly zranění, nejvíce opět v Doněcké oblasti, další pak v Dněpropetrovské a Chersonské oblasti.

Situace v energetickém systému se každým dnem zlepšuje a technici pracují na zvýšení objemu výroby energií, sdělil dnes podle agentury Unian ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko. Pokud nebude pokračovat ruské bombardování energetické soustavy, bude v blízké budoucnosti možné zkrátit dobu výpadků v dodávkách proudu, doplnil. Premiér Denys Šmyhal v úterý uvedl, že po ruských raketových útocích z minulého týdne v zemi stále chybí asi 30 procent elektřiny.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

15. října 2025 10:28

Pravda o stěhování Jitky Boho a Lukáše Langmajera. Herec to prozradil

Jitka Boho a Lukáš Langmajer patří v současnosti k nejsledovanějším párům českého šoubyznysu. Přesto se občas stane, že okolnosti některých událostí kolem této dvojice nejsou zcela jasné. Naposledy se tak úplně nevědělo, zda se stěhování na novou adresu týkalo obou dvou.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy