Podle britského hodnocení dění na bojišti se ukrajinská armáda snaží postupovat z již dříve osvobozené Irpině do kyjevských předměstí Buča a Hostomel. Ze strategicky významného hostomelského letiště, které bylo dějištěm prudkých bojů od prvních dnů války, se podle Londýna ruské jednotky stáhly.

Ukrajinská armáda po intenzivních bojích ovládla klíčovou silnici vedoucí na východ od Charkova. V okolí druhého největšího ukrajinského města osvobodila také několik obcí. Již dříve tento týden se pod ukrajinskou kontrolu vrátilo město Trosťanec, který leží na důležité železniční a silniční spojnici mezi Charkovem a Sumami.

Washingtonský institut ISW soudí, že Kreml po neúspěchu počáteční fáze svého tažení na Ukrajině musel přehodnotit své plány a zanechat neúspěšných snah na obsazení Kyjeva, Charkova, Oděsy a dalších velkých ukrajinských měst. Domnívá se, že Moskva nyní zahajuje novou etapu své vojenské kampaně s novými cíli.

Mluvčí Pentagonu John Kirby dříve tento týden uvedl, že Rusko se zjevně začíná soustředit na ovládnutí Donbasu na východě Ukrajiny.

Poradce šéfa prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak dnes uvedl, že Rusko se stáhne ze všech částí Ukrajiny kromě východu a jihu. Jeho jednotky se pokusí zakopat, zřídit protivzdušnou obranu a snížit vlastní ztráty. Vyjádřil však přesvědčení, že tato vojenská situace nepovede k dlouhé opotřebovávací válce, jak mnozí očekávají.

Zároveň uvedl, že ukrajinská armáda "bez těžkých zbraní nebude schopna Rusy vytlačit". Kyjev trvale naléhá na Západ, aby mu začal poskytovat také těžké zbraně včetně tanků či těžkého dělostřelectva. Takovou možnost podle médií zvažuje například Británie, která by mohla poskytnout mimo jiné samohybné houfnice. Podle deníku The New York Times Spojené státy pracují se spojenci na předání tanků sovětského původu ukrajinské armádě. Německá vláda v pátek schválila prodej 56 obrněných vozidel typu PbV-501 z Česka na Ukrajinu. Ta původně patřila armádě socialistické Německé demokratické republiky (NDR), nyní je vlastní česká firma.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí zveřejnilo aktualizované údaje o ztrátách v řadách agresora. Na Ukrajině podle nich zemřelo 17 800 ruských vojáků, útočníci také již údajně přišli o 143 letadel, 131 helikoptér či 631 tanků. Tato tvrzení ovšem není možné věrohodně ověřit.