reklama

"Ruské síly pravděpodobně stále kontrolují úseky dlouhé zákopové linie ruských bojových pozic mezi Robotyne (10 km jižně od Orikhiv) a Verbove, zejména v blízkosti taktického vyvýšeného místa na jihu," uvedl ISW.

"Ruské síly údajně vytvořily připravené bojové pozice téměř ve všech stromořadí, přes které se pomalu a systematicky probojovává ukrajinská pěchota. Ruské síly mají více polních opevnění za Verbovey severně od Ocheretuvate (26 km jihovýchodně od Orikhiva) je více protivozidlových zákopů a bojových pozic. Není jasné, do jaké míry které jsou však obsazeny," dodali analytici.

Ukrajinské síly ale pravděpodobně vyčistily ruské pozice mezi Robotyne a vesnicí Novoprokopivka. Ruské zdroje podle analytiků navíc uvedly, že 22. září ruské jednotky odrazily ukrajinský útok na severní Novoprokopivku. Jde o první potvrzený útok Ukrajiny na zemi přímo v okolí Novoprokopivky.

Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny napsal, že se za poslední den se odehrálo více než 20 bojových střetnutí. Rusové zahájili 5 raketových úderů a 57 leteckých úderů a 38krát vypálili z raketových systémů na pozice ukrajinských jednotek a civilních zařízení.

"Ruské teroristické útoky si vyžádaly civilní oběti. Soukromé domy a další civilní infrastruktura byly zničeny a poškozeny. Ruští okupanti nadále ignorují mezinárodní humanitární právo a útočí nejen na pozice ukrajinských jednotek, ale i na civilní infrastrukturu v osadách. Například včera Ruská federace zaútočila na Ukrajinu útočnými UAV Shahed-136/131. Ukrajinská protivzdušná obrana zničila 14 z 15 vypuštěných dronů Šáhid," uvedl server Ukrajinska pravda.

Ukrajinské obranné síly pokračují v provádění obranných operací na východě a jihu Ukrajiny a útočných operací na frontě Melitopol a Bachmut.

Ukrajinské ozbrojené síly už před několika dny ohlásily úspěchy v ofenzivě ve směru na pobřežní města Melitopol a Berďansk. ISW navíc tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti.

Server Ukrajinska pravda uvedl, že se se ruským jednotkám, které se v současnosti brání v západní části Záporožské oblasti, nepodařilo od poloviny srpna zabránit ukrajinským jednotkám v postupu.

Deník The Wall Street Journal (WSJ) označuje situaci na frontě za důležitý milník v tři a půl měsíce trvající ukrajinské protiofenzívě, jejímž cílem je rozdělit pozice ruské okupační armády na dvě části.

Dodal, že ukrajinské ozbrojené síly prorazily hlavní ruskou obrannou linii na jihovýchodě země s pomocí obrněných vozidel.

Jednotky překonaly protitankové překážky, včetně příkopů a betonových bloků známých jako "dračí zuby," u obce Verbove v Záporožské oblasti, potvrdil důstojník ukrajinských vzdušně-výsadkových sil.