Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinské ozbrojené síly hlásí odražení ruských útoků u osmi obcí

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.in.ua

Ukrajinské ozbrojené síly hlásí za uplynulý den odražení útoků ruské invazní armády u osmi obcí na východě země. Rusové navzdory četným ztrátám nezastavují útočné akce v okolí Lymanu, Bachmutu, Avdijiky a Novopavlivky v Doněcké oblasti, uvádí ve své ranní operační svodce ukrajinský generální štáb, podle něhož jsou ale u Kupjansku, Záporoží a Chersonu ruské jednotky v defenzivě. Proruští separatisté naopak tvrdí, že postupují v Bachmutu, uvedla ruská agentura RIA Novosti. O dobytí tohoto města na Donbasu se ruské síly snaží bez větších úspěchů už několik měsíců.

Ukrajinští obránci podle něj odrazili ruské útoky u obcí Bilohorivka v Luhanské oblasti a Rozdolivka, Krasna Hora, Novobachmutivka, Krasnohorivka, Marjinka, Čarivne a také v Bachmutu v Doněcké oblasti.

Šéf proruských separatistů v Doněcké oblasti Denis Pušilin dnes ale oznámil, že právě v Bachmutu se daří postupovat jednotkám soukromé ruské žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny. "Bojuje se místy na předměstích a místy ve čtvrtích, které měl ve velmi nedávné době pod kontrolou nepřítel," řekl Pušilin novinářům. Vedení proruských separatistů se podle agentury RIA Novosti rovněž domnívá, že oblasti kolem Bachmutu hrozí operativní obklíčení. Ukrajincům podle něj zbývá už jen jedna silnice, po níž se mohou bezpečně do města dostávat. Toto tvrzení není možné nezávisle ověřit.

O získání kontroly nad Bachmutem se ruské síly podle analytiků snaží za cenu obrovských ztrát. Ukrajinský generální štáb dnes ve svém pravidelném přehledu uvedl, že ruské síly od začátku své invaze na Ukrajině přišly o zhruba 123.000 vojáků a tisíce kusů vojenské techniky.

Velení ukrajinských sil rovněž sdělilo, že během uplynulého dne "nepřítel provedl čtyři raketové a 26 leteckých úderů. Také více než 100krát vystřelil z raketometů," Ukrajinské letectvo za uplynulý den podle hlášení štábu provedlo mimo jiné osm úderů na "místa soustředění nepřítele". Podobná tvrzení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně v podmínkách války nezávisle ověřit.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy