Další člověk je podle předběžných informací zraněný. Starosta metropole mezitím informoval, že počet obětí pondělního útoku stoupl na pět.

Žytomyr, jenž se nachází na severu země, se dnes ráno ocitl bez dodávek elektrické energie a vody, uvedl starosta Serhij Suchomlyn. "Ráno začalo v Žytomyru s 'přílety'," uvedl Suchomlyn na facebooku, přičemž použil termín, kterým Ukrajinci označují ruské nálety. "Ve městě teď není světlo ani voda," napsal a poznamenal, že nemocnice fungují díky záložním zdrojům. Později starosta sdělil, že při útocích byli zraněni dva lidé. Zároveň se podle něj začalo dařit obnovovat dodávky elektřiny i vody.

V Kyjevě dnes exploze otřásly Desňanskou čtvrtí, podle starosty Vitalije Klička Rusové zasáhli objekt kritické infrastruktury. Zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko informoval o třech útocích na energetické zařízení v levobřežní části města. Po výbuchu vypukl rozsáhlý požár a došlo k výpadkům proudu, píše agentura Unian. Podle ruskojazyčného webu stanice BBC jsou po útoku v levobřežní části metropole výpadky v dodávkách elektřiny i vody.

Ukrajinské úřady hlásily ráno výbuchy také z Charkova, Dnipra nebo Mykolajivu. "Charkov je pod palbou - během pěti minut došlo ve městě ke dvěma sériím výbuchů. Podle předběžných informací je zasažen areál jednoho z městských průmyslových podniků," uvedl podle ruskojazyčného webu stanice BBC starosta Ihor Těrechov. Kvůli ostřelování nejezdí soupravy metra, sdělil dopravní podnik.

Mykolajiv podle ukrajinských úřadů Rusové ostřelovali v noci na dnešek raketami S-300, přičemž zasáhli obytný dům. Hasiči vytáhli z trosek mrtvého muže, píše agentura Reuters s odvoláním na svědka. V Dnipru je po explozi poškozen objekt energetické infrastruktury, informuje Unian. V Záporoží podle šéfa oblastní správy Oleksandra Starucha zasáhl ruský dron infrastrukturní objekt, jenž následně vzplál, a raketa zasáhla místní sklad.

Ruská armáda v posledních dnech hlásí údery na ukrajinská vojenská zařízení a energetickou infrastrukturu. Ukrajinští představitelé a svědci ale informují také o ruských zásazích civilních budov a o civilních obětech. V pondělí Rusko - stejně jako před týdnem - podniklo rozsáhlé útoky raketami a bezpilotními letouny napříč Ukrajinou. Agentura AP tuto taktiku označila za zjevnou snahu Moskvy vystavit Ukrajince zimě a tmě.

Ruské drony íránské výroby podle ukrajinských představitelů v pondělí zaútočily na Kyjev, kde zasáhly mimo jiné obytný dům. Kyjevský starosta Kličko dnes uvedl, že počet obětí tohoto útoku stoupl ze čtyř na pět. Záchranáři z trosek obytného domu podle něj vyprostili tělo starší ženy. O čtyřech mrtvých informovaly v pondělí úřady v Sumské oblasti na severu Ukrajiny. Terčem masivních vzdušných útoků se staly také objekty energetické infrastruktury v dalších regionech, kde byly hlášeny velké výpadky elektřiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ruské údery označil za teror proti ukrajinskému obyvatelstvu.

Ukrajina tvrdí, že Rusko získalo a používá k útokům tisíce bezpilotních letounů Šáhed-136 z Íránu. Jen za poslední týden narazilo přes 100 těchto dronů do ukrajinských elektráren, čističek odpadních vod, obytných budov, mostů a dalších cílů v městských oblastech, uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí. Podle agentury AP tyto stroje s výbušnými náložemi útočily také na cíle v Kyjevě. Teherán přitom popírá, že by drony Moskvě dodal. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes podle agentury Reuters prohlásil, že Kreml nemá žádné informace o tom, že by ruské síly používaly drony íránské výroby.