Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinské velení hlásí odražení ruských útoků na třech místech na východě země

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily útoky ruských jednotek na třech úsecích fronty - u Slovjansku, Avdijivky a Bachmutu na východě Ukrajiny, tvrdí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti ve 186. den války Ruska proti Ukrajině. "Ukrajinští obránci zastavili postup okupantů a přiměli je k ústupu," píše ukrajinské velení.

Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

Rusko může využít nově vytvořený 3. armádní sbor k obnovení ofenzívy na východě a na jihu Ukrajiny, upozornili analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Dobrovolnické prapory, do kterých verbují vojáky v rusých regionech, lze podle ISW rozdělit na dvě skupiny - jednu rovnou posílají na frontu, druhou zařazují do nového armádního sboru. Analýza snímků z bojového výcviku sboru na cvičišti Mulino u Nižního Novgorodu ukazuje, že se výcvik odehrává s využitím modernější techniky, jako jsou bojová vozidla pěchoty BMP-3 a tanky T-80BV a T-90M.

Rusko zřejmě přesouvá k hranicím s Ukrajinou takzvaný třetí armádní sbor, který nedávno vytvořilo ve snaze posílit řady vojáků bojujících na Ukrajině. Informovala v sobotu investigativní organizace Conflict Intelligence Team (CIT). Podle ní o tom svědčí fotografie a videozáznamy z posledních dní, které zobrazují převoz armádní techniky po železnici včetně raketového systému Buk a tanků. Lze předpokládat, že jde o přesun celého armádního sboru, nebo alespoň jeho bojeschopné části. Formace podle CIT vyjela 22. a 24. srpna z Nižegorodské oblasti a pohybuje se směrem do Rostovské oblasti, k ukrajinským hranicím. Míří do stanice Něklinovka, která leží blízko frontě v ukrajinské Doněcké a Záporožské oblasti.

Experti ISW odhadují, že výcvik sboru s lepší výzbrojí svědčí o tom, že velení jej chce použít v útočných operacích a doufá ve zvýšení tempa ofenzívy, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Pokud je zpráva CIT o přepravě tanků T-80BV a T-90M přesná, lze předpokládat, že sbor plánují využít k posílení ofenzívy u Doněcka, kde ruský postup u Marjinky, Pisků a Avdijivky po dílčích úspěších uvázl. Experti ale nevylučují ani druhou možnost, že část sboru zamíří na jih Ukrajiny. Jednotky sboru ale podle ISW sotva vytvoří efektivní bojovou sílu: lepší vybavení technikou nemusí efektivnost vojsk zvýšit, pokud vojáci nejsou dostatečně vycvičení a ukáznění. Snímky podle expertů svědčí o tom, že vojáci dobrovolnických praporů jsou ve vyšším věku, a Rusku také chybějí zkušení důstojníci, což sníží efektivnost nově vytvořeného sboru.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy