reklama

Ruská armáda dnes ráno zahájila rozsáhlý letecký, námořní i pozemní útok na Ukrajinu.

Mobilizace se bude týkat Ukrajinců, kteří podléhají branné povinnosti a záložníků. Vztahuje se na území celé Ukrajiny s výjimkou Luhanské a Doněcké oblasti, které zčásti ovládají separatisté, uvedla ruská redakce BBC.

Doněcká a Luhanská oblast leží na východě Ukrajiny a dohromady mají zhruba 53.000 kilometrů čtverečních, což odpovídá asi 70 procentům rozlohy Česka. Ruskem podporovaní separatisté kontrolovali do zahájení ruské invaze přibližně třetinu tohoto území, nárokují si ho však celé. Ve středu lídři dvou separatistických samozvaných republik požádali ruského prezidenta Vladimira Purina, aby jim pomohl odvrátit "agresi ze strany ukrajinské armády".

Ukrajina podle Zelenského zůstala v boji proti ruské armádě sama

Ukrajina zůstala sama v boji proti ruské armádě, uvedl prezident země Volodymyr Zelenskyj. Řekl také, že nehodlá opustit Ukrajinu, ačkoliv jej a jeho rodinu považuje Rusko za prvořadý cíl. Podle něj do metropole Kyjeva vstoupili ruští diverzanti.

"Kdo je připraven s námi bojovat? Nikoho nevidím. Kdo je připraven poskytnout Ukrajině záruku členství v NATO? Všichni se bojí," citoval dnes server RBK Ukrajina ze Zelenského nejnovějšího videoprojevu.

"My se ničeho nebojíme, nebojíme se Ruska," dodal ukrajinský prezident s tím, že je ochoten jednat i o neutrálním statusu Ukrajiny. Současně však vyjádřil pochyby, že by se Ukrajině v takovém případě dostalo bezpečnostních záruk.

Zelenskyj rovněž uvedl, že spolu s dalšími činiteli nezbytnými pro fungování státu zůstává v kyjevské vládní čtvrti a že na Ukrajině je stále i jeho rodina. "Podle informací, které máme, mě nepřítel označil za cíl číslo jedna. Moji rodinu jako cíl číslo dvě. Chtějí politicky zničit zemi tím, že zničí hlavu státu," řekl.

Do Kyjeva podle něj vstoupily sabotážní jednotky ruské armády, k nimž ale neposkytl bližší informace. Vyzval v této souvislosti obyvatele hlavního města, aby dodržovali zákaz nočního vycházení.

Od začátku ruské invaze přišlo o život 137 Ukrajinců

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu přišlo o život 137 ukrajinských občanů, vojáků i civilistů. Dalších 316 Ukrajinců bylo zraněno. V projevu krátce před čtvrteční půlnocí to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

"Dnes jsme bohužel přišli o 137 našich hrdinů, našich občanů," uvedl ukrajinský prezident. Mezi oběťmi je podle něj i deset důstojníků. Zabiti dnes podle prezidenta byli všichni příslušníci ukrajinské pohraničí stráže na Zmijím ostrově v Oděské oblasti. Ukrajinská pohraniční stráž ve čtvrtek oznámila, že ostrov obsadili Rusové.

Navzdory tvrzení Ruska, že útočí pouze na vojenské cíle, byly podle Zelenského zasaženy i civilní objekty. "Zabíjejí lidi a mění mírumilovná města na vojenské cíle. Je to odporné a nikdy to nebude odpuštěno," uvedl.