Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinských vojáků padlo přes 30 tisíc, potvrdil Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: president.gov.ua **www.president.gov.ua**

Poprvé za dva roky války na Ukrajině prozradil prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj, kolik ukrajinských vojáků zemřelo. Obětí v řadách armády je 31 tisíc, řekl Zelenskyj v neděli. Kyjev si v sobotu i se spojenci připomněl druhé výročí začátku ruské agrese.

"Každá z těch ztrát však představuje velkou ztrátu," uvedl Zelenskyj na tiskové konferenci u příležitosti druhého výročí invaze. Zdůraznil, že o život rozhodně nepřišlo 150 či 300 tisíc ukrajinských vojáků, jak tvrdí jeho protějšek Vladimir Putin nebo další ruští činitelé.

Ukrajinský prezident následně odmítl zodpovědět otázku, kolik vojáků utrpělo v konfliktu zranění. Moskva by podle něj v takovém případě zjistila, kolik lidí opustilo bojiště. Ruské ztráty pak vyčíslil na 180 tisíc mrtvých příslušníků armády.

Zelenskyj upozornil na důležitost vojenské i jiné pomoci od západních zemí. "To, jestli Ukrajina prohraje, jak to pro nás bude náročné a jestli bude mnoho obětí, závisí na vás, našich partnerech, na západním světě," konstatoval.

Lídr napadené země vyjádřil naději, že americký Kongres nakonec schválí důležitý balík pomoci pro Kyjev. Proces zatím komplikují republikáni ve Sněmovně reprezentantů.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Armáda Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 9:50

O osudu unesených rukojmích rozhodne příměří, tvrdí Hamás

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy