Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinští uprchlíci skončili v Maďarsku kvůli Orbánovi na dlažbě

Viktor Orbán, maďarský premiér
Viktor Orbán, maďarský premiér
Foto: miniszterelnok.hu **www.miniszterelnok.hu**

Tisíce ukrajinských uprchlíků musí opustit ubytovny v Maďarsku po legislativní změně, která ve středu vstoupila v platnost a připravila je o přístup ke státem podporovanému ubytování. Uvedl to server BBC.

Maďarský premiér Viktor Orbán podepsal v červnu zákon, který omezuje státní podporu pro uprchlíky z oblastí Ukrajiny, jež Maďarsko nepovažuje za přímo zasažené ruskou invazí. Podle maďarské vlády je válkou s Ruskem postiženo pouze 13 ukrajinských oblastí.

Norbert Pál, vládní komisař pro osoby prchající před rusko-ukrajinskou válkou do Maďarska, označil změnu za "rozumnou a přiměřenou" po více než dvou letech války. V rozhovoru pro deník Magyar Nemzet uvedl, že "ti, kteří chtěli v Maďarsku začít nový život, to měli možnost udělat".

Soukromé ubytovny již začaly vystěhovávat uprchlíky, kteří ztratili nárok na státní podporu, uvedla nevládní organizace Migration Aid. Podle agentury AFP bylo ve středu v obci Kocs vystěhováno asi 120 uprchlíků, převážně romských žen a dětí ze Zakarpatska, kde žije početná maďarská menšina. Vystěhování probíhalo pod dohledem policie.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) tento týden varoval, že přístup k dotovanému ubytování může ztratit 2000 až 3000 Ukrajinců. Podle UNHCR tato změna zákona povede ke "ztrátě pracovních míst a ovlivní zápis do škol, což ohrozí dosavadní pozitivní výsledky integrace". Organizace vyzvala Maďarsko, aby tuto změnu přehodnotilo. O ochranu v Maďarsku požádalo podle UNHCR 46 000 Ukrajinců.

Orbán je jediným lídrem členského státu Evropské unie, který po ruské invazi na Ukrajinu udržuje blízké vztahy s Kremlem, píše AFP. V červenci navštívil Ukrajinu a jednal s prezidentem Volodymyrem Zelenským, poté se setkal v Rusku s prezidentem Vladimirem Putinem. 

Témata:  Maďarsko Viktor Orbán uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

14. dubna 2025 20:46

Česko hlásí další saharský prach. Jak se dostane tak daleko?

Saharský prach je přírodní jev, který každoročně ovlivňuje nejen africký kontinent, ale také Evropu, Ameriku a dokonce i oblasti vzdálené tisíce kilometrů od svého původu. Tento jemný prach, nesený větrem z největší pouště světa, hraje zásadní roli v klimatických procesech, ovlivňuje kvalitu ovzduší a dokonce podporuje život v oceánech. Jak ale tento fascinující přírodní úkaz vzniká a jaké důsledky má pro globální ekosystémy?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump žene Američany do propasti. Obchodní válku s Čínou nevyhraje

Americká a čínská ekonomika jsou dnes natolik úzce propojené, že jakýkoli neuvážený zásah do jejich vzájemného obchodu připomíná střelbu do vlastního kolene. Přesto Donald Trump nadále vystupuje jako nekompromisní vyjednavač, ačkoli v sázce nejsou jen politické body, ale i stabilita globálních trhů a životní úroveň miliard občanů.