Dříve Spojené státy obvinily Severní Koreu z dodávek zbraní do Ruska, avšak nepředložily konkrétní důkazy a jak Pchjongjang, tak Moskva toto obvinění odmítly. Severokorejské zbraně nebyly dosud na ukrajinských bojištích příliš často zaznamenávány.

Podle informací od redaktorů FT byly severokorejské zbraně zpozorovány u ukrajinských jednotek, které obsluhovaly raketové systémy Grad ze sovětské éry poblíž zničeného východního města Bachmut.

Ukrajinský velitel dělostřelectva s přezdívkou Ruslan uvedl, že jeho vojáci nemají rádi severokorejskou munici kvůli její nedostatečné spolehlivosti, protože je známo, že mnoho střel selže nebo nevybuchne. Většina těchto střel byla podle označení vyrobena v 80. a 90. letech.

Jeden z příslušníků ukrajinské jednotky varoval novináře, aby se při používání severokorejské munice příliš nepřibližovali k raketometu, protože je velmi nespolehlivá a někdy dělá nebezpečné věci.

Ukrajinské ministerstvo obrany naznačilo, že rakety byly získány z ruských sil. "Ukořistili jsme jejich tanky, ukořistili jsme jejich vybavení a je velmi pravděpodobné, že i toto je výsledek úspěšné vojenské operace ukrajinské armády," uvedl poradce ukrajinského ministra obrany Jurij Sak.

Sak také dodal, že Rusko nakupuje různé druhy munice od různých tyranií, včetně Severní Koreje a Íránu.