"Na bachmutském směru nepřítel pokračuje v útočných akcích, snaží se úplně ovládnout město Bachmut. Tvrdé boje pokračují," citovala ruská redakce BBC z komuniké ukrajinského velení. Rusové také pokračují v útocích severozápadně i západně od Bachmutu. Pokoušejí se tak obklíčit ukrajinské obránce města, kteří tyto útoky podle generálního štábu odrazili.

"Nepřítel během dne vedl neúspěšné útočné akce v oblastech osad Orihovo-Vasylivka a Bohdanivka. Ukrajinské jednotky na tomto úseku fronty odrazily desítku nepřátelských útoků," uvedl štáb.

Ruské jednotky se podle něj pokoušely útočit na čtyřech úsecích fronty: u měst Lyman, Bachmut, Avdijivka a Marjinka.

Ukrajinští vojáci neopustili Bachmut a v západní části města pokračují boje, uvedl dnes také šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny. "Musí být jasně řečeno, že nepřítel nikam neodešel," zdůraznil Prigožin na sociální síti. Šéf ruské žoldnéřské skupiny již před několika dny uváděl, že nad budovou radnice vlaje ruská vlajka, ukrajinské vedení to ale popřelo, stejně tak i Washington.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu ve Varšavě prohlásil, že ukrajinské síly se v případě potřeby z Bachmutu stáhnou, aby se vyhnuly obklíčení. Zatím ale nenaznačil, že by to bylo potřeba.

O východoukrajinský Bachmut svádějí ukrajinští obránci a ruské invazní síly těžké boje. Žoldnéři a ruská armáda se město snaží dobýt už půl roku, připomněla agentura AFP. Ruské síly se několik posledních týdnů pokoušely město obklíčit a podařilo se jim odříznout několik důležitých zásobovacích tras ukrajinských jednotek. Podle AFP má Bachmut spornou strategickou důležitost, kvůli délce bojů a velkým ztrátám na obou stranách však získal velký symbolický význam.

reklama