"Díky bohu, pustili je," uvedla generální ředitelka holdingu MV Hanna Medvidová. Na svobodě je tak vydavatel Michail Kumok i jeho manželka Vira a dcera Tetjana, vydávající editorka Jevhenija Borjanová a novinářky Julija Olchovská a Ljubov Čajková.

Rusové propustili novinářky poté, co je přesvědčovali o nutnosti "spolupracovat", poznamenala BBC na svém ruskojazyčném webu.

Ukrajinský svaz novinářů odsoudil zastrašování a nátlak na novináře, jakého se ruští okupanti dopouštějí v Melitopolu, Berďansku a Chersonu, dodal Ukrinform.

O týden dříve ukrajinská média informovala o únosech a zadržování starostů okupovaných měst, Viktora Těreščenka z města Velykyj Burluk v Charkovské oblasti či Jevhenije Matvejeva, starosty města Dniprorudne, které má asi 20.000 obyvatel a leží mezi městy Záporoží a Melitopol. Na několik hodin ruské síly podle ukrajinských médií také zadržely starostu Skadovska v Chersonské oblasti. Starostu Melitopolu v Záporožské oblasti Ivana Fedorova, za kterého dosadili do funkce náhradnici, propustili Rusové výměnou za devět zajatých ruských vojáků.

Od začátku války na Ukrajině ruská armáda ztratila jednoho generálmajora, sedm plukovníků, jednoho námořního kapitána prvního stupně, devět podplukovníků, 20 majorů a 70 nižších důstojníků. Vyplývá to z oznámení ruských představitelů a místních médií uvedla televize BBC.

Ačkoliv Rusko podle Ukrajiny od začátku války ztratilo kolem 15 tisíc vojáků, samo se k počtu zemřelých dlouho nevyjadřovalo. 2. března poprvé a zatím naposledy uvedlo, že na Ukrajině zahynulo 498 vojáků. Podle BBC se ale od té doby podařilo potvrdit jména 557 zabitých ruských vojáků.

Se zcela odlišnými odhady pak operují americké zpravodajské služby. Ty podle serveru The New York Times uvádí, že na Ukrajině již přišlo o život zhruba 7000 ruských vojáků.