Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Úmrtí na covid už letos ubývá. WHO tvrdí, že se s ním svět musí naučit žít

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu uvedla, že počet úmrtí na covid-19 klesl od začátku roku o 95 procent. Přesto v populaci nemoc stále cirkuluje a země se budou muset naučit s ní žít.

Podle WHO bude covid-19 v populaci přetrvávat a země se budou muset naučit, jak zvládat jeho následky, včetně takzvaného dlouhého covidu, tedy dlouhodobých negativních účinků na zdraví pacientů.

"Jsme velmi povzbuzeni trvalým poklesem hlášených úmrtí na covid-19, které od začátku letošního roku klesly o 95 procent," uvedl podle médií s odkazem na agenturu AP šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na tiskové konferenci.

Dodal, že navzdory poklesu některé země zaznamenávají nárůst a za poslední čtyři týdny přišlo kvůli nemoci o život 14 000 lidí. Upozornil také na variantu XBB.1.16, která podle něj dokazuje, že koronavirus se stále mění a může způsobovat nové vlny onemocnění a úmrtí.

Maria Van Kerkhove, technická vedoucí WHO pro onemocnění covid-19, uvedla, že subvarianty XBB jsou nyní dominantní po celém světě a vyznačují se například nízkou imunitní odpovědí, což znamená, že lidé se mohou nakazit znovu, navzdory prodělané infekci či očkování.

WHO doufá, že zruší ohrožení veřejného zdraví mezinárodního zájmu (PHEIC), které bylo vyhlášeno v lednu 2020 v souvislosti s pandemií koronaviru. Komise se má k tomuto tématu sejít příští měsíc.

"Virus tu ale zůstane a všechny země se ho budou muset naučit zvládat spolu s dalšími infekčními chorobami," dodal s tím, že jeden z deseti nakažených trpí dlouhým covidem, což znamená, že stovky milionů lidí budou potřebovat dlouhodobější péči.

Všechny země se musí zabývat "překážkami imunizace, ať už jde o přístup, dostupnost, náklady nebo dezinformace," doplnil.

Témata:  COVID-19 koronavirus WHO

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy