reklama

Od prvního výskytu koronaviru v závěru minulého roku v Číně se na celém světě infikovalo přibližně 25,5 milionu lidí a přes 850.000 jich zemřelo.

Respirační nákaza se nadále rychle šíří na americkém kontinentě, odkud je stále hlášena více než polovina všech nově infikovaných a zemřelých na světě, i když v některých oblastech byly zaznamenány mírné poklesy. Peru, Mexiko, Kolumbie a Argentina však zažívají "rostoucí trendy", uvedla dnes WHO.

V Evropě se v týdnu do 30. srpna nejvíc nově nakažených objevilo ve Španělsku, Rusku, Francii a na Ukrajině. Počet nových případů v Itálii poskočil o 85 procent.

Regionem s nejrychlejším nárůstem případů je ale jihovýchodní Asie, částečně kvůli Indii. "Indie hlásila v uplynulých sedmi dnech téměř 500.000 nových případů, což znamená devítiprocentní nárůst ve srovnání s předchozími sedmi dny a největší počet nových případů globálně," konstatovala WHO.

BBC uvedla, že v srpnu Indie zaznamenala téměř dva miliony nových případů nákazy koronavirem, což je největší měsíční přírůstek na světě od začátku pandemie.

V Africe jsou počty nově nakažených na "nových vrcholech" v Etiopii, zatímco v Jihoafrické republice dál klesají, uvedla WHO. JAR přitom dosud evidovala pátý nejvyšší počet infikovaných na světě (podle americké Univerzity Johnse Hopkinse přes 627.000) a nejvíc v Africe.

Menší počty nových případů hlásí také některé dříve silně zasažené africké země jako Ghana, Keňa, Gabon a Madagaskar. WHO však upozorňuje, že čísla by měla být interpretována opatrně, protože je ovlivňuje mnoho faktorů včetně aktuální testovací kapacity.

reklama