Ukrajina předala Rusku devět zajatých ruských vojáků, aby osvobodila starostu Melitopolu, uvedla dnes večer podle agentury Interfax-Ukrajina tisková poradkyně ukrajinského prezidenta Darja Zarivná. Zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko dříve oznámil, že starosta byl osvobozen z ruského zajetí při speciální operaci.

Podle pátečního vyjádření poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka unesla Fedorova desetičlenná skupina ruských vojáků, když odmítl spolupracovat s nepřítelem. Za starostovo propuštění demonstrovalo podle Tymošenka v centru dobytého Melitopolu na 2000 lidí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle portálu Ukrajinska pravda sdělil, že ruští vojáci Fedorova mučili, čímž chtěli dosáhnout toho, aby na kameru vyjádřil svoji podporu ruskému obsazení města. Kyjev únos označil za porušení mezinárodního práva.

Melitopol, který má zhruba 150.000 obyvatel, leží v Záporožské oblasti na strategickém místě mezi obléhaným Mariupolem a Rusy už dobytým Chersonem. Rusko chce údajně v Chersonské oblasti uspořádat referendum, aby tam mohlo vyhlásit další odštěpeneckou republiku po vzoru separatistických regionů v Donbasu. Ukrajinská média o této snaze vypsat lidové hlasování píší jako o "pseudoreferendu".

Gubernátor Záporožské oblasti Oleksandr Staruch v neděli uvedl, že ruští vojáci unesli také Jevhenije Matvejeva, starostu města Dniprorudne, které má asi 20.000 obyvatel a leží mezi městy Záporoží a Melitopol. Dnes podle ukrajinských médií ruské síly několik hodin zadržovaly také starostu Skadovsku v Chersonské oblasti.

Konec války je v nedohlednu, Rusko Ukrajinu ničí záměrně, tvrdí analýza

Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.

Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.

Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela. 

"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.