reklama

Podle posádky je situace migrantů na lodi kritická a cesta do Španělska příliš dlouhá.

"Rozumím tomu, že jejich situace je kritická kvůli nejistotě, kdy se dostanou na pevninu, ale když už jim nabídneme pomoc a bezpečný přístav, měli by být migranti už klidní," řekla dnes španělská vicepremiérka Carmen Calvová místním médiím.

Baleáry jsou nejbližším španělským území od ostrova Lampedusa, podle deníku El Mundo by tam cesta po moři trvala necelé tři dny. Madrid nejprve o víkendu nabídl posádce Open Arms zakotvení v přístavu Algeciras, kam je to podle deníku El Mundo asi pět dní plavby. Posádka nabídku odmítla. Pak jí vláda nabídla nejbližší španělský přístav Mahón (Maó) na ostrově Menorca či přístav v Palma de Mallorca.

Posádka španělského plavidla nalodila migranty plující z Libye do Evropy během několika operací od 1. srpna, nesměla s nimi ale vplout do italských vod kvůli protiimigrační politice ministra vnitra Mattea Salviniho. Celkem jich nabrala na 160, část z nich postupně převzala italská pobřežní stráž kvůli zdravotním potížím a posléze povolila vylodění nezletilým.

Španělská vicepremiérka dnes také kritizovala posádku lodi Open Arms, že už dříve odmítla nabídku plout s migranty na Maltu a místo toho trvala na Itálii. Podle Calvové se španělská vláda snažila dojednat vylodění na Maltě, neuvedla ale, zda vylodění s Maltou dohodla. Malta oficiálně loď Open Arms odmítla, protože stejně jako Itálie uzavírá od loňska své přístavy lodím nevládních organizací, aby přiměla EU systematicky řešit migrační krizi.

Calvová rovněž kritizovala italskou vládu, že "má stále zavřené přístavy" a že tím "porušuje všechna pravidla". Vyzvala i ke společnému řešení EU v otázce migrace. Po uzavření italských přístavů se totiž loni stalo hlavní vstupní branou migrantů z Afriky do Evropy právě Španělsko. "Každý den připluje mnoho migrantů přes (gibraltarský) průliv (do Španělska)," připomněla Calvová.

V souvislosti s lodí Open Arms Calvová rovněž připomněla, že její posádka "má povolení plout a vézt humanitární pomoc, ne zachraňovat". Letos od ledna byla totiž loď několik měsíců v barcelonském přístavu a měla zakázáno vyplout na moře, protože podle místních úřadů při předchozích záchranných operacích porušila mezinárodní námořní předpisy. Povolení vyplout dostala v dubnu, ale jen za účelem přepravy humanitárního materiálu na ostrovy v Egejském moři.

reklama