Od začátku války evropské země přijaly 5,2 milionu uprchlíků z Ukrajiny. V Evropské unii se jich nejvíce zaregistrovalo v Polsku, Německu a České republice.

Nejčastěji lidé z Ukrajiny překročili hranici do Polska, které zaznamenalo na 4,1 milionu vstupů ze sousední země. Mezi zeměmi Evropské unie je druhé Maďarsko s 800.000 vstupy a třetí Rumunsko se 700.000 vstupy. Část utečenců se ale v sousedních zemích neusadila.

Někteří lidé hranici překročili opakovaně. V Evropě tak bylo registrováno na 5,2 milionu lidí z Ukrajiny. Mezi zeměmi Evropské unie se jich přihlásilo nejvíce v Polsku, kde dočasnou ochranu dostalo 1,2 milionu lidí. V Evropské unii pak následuje Německo, kam přišlo na 780.000 lidí, a Česká republika se 374.000 registrovanými utečenci z Ukrajiny. Například české úřady ale již dříve uvedly, že registrace nemusí nezbytně odpovídat zemi, kde se daní uprchlíci skutečně nacházejí.

Podle údajů UNHCR zhruba 1,3 milionu lidí odešlo z Ukrajiny do Ruska. Podle ukrajinských úřadů ale část přesunů do země, která začala vojenskou agresi, byla vynucená.

UNHCR uvádí, že své údaje čerpá především z vládních dat, která pak srovnává s dalšími zdroji. Uvedené počty tak představují odhady, které mohou být později korigovány.

reklama