Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA a Čína se pokouší zlepšit vztahy, Blinken jednal se Si Ťin-pchingem

Antony Blinken
Antony Blinken
Foto: twitter Antony Blinken

Americký šéf diplomacie Antony Blinken se v Pekingu setkal se třemi vrcholnými představiteli tamního režimu. Poradce čínské vlády pro zahraniční věci Wang I uvedl, že Washington vnímá Čínu špatně a snaží se brzdit její technologický pokrok. Vůdce Si Ťin-pching zase zdůraznil posun, kterého obě strany dosáhly. Čínský ministr zahraničí Čchin Kang se údajně chystá do USA.

Dnes se v Pekingu setkal americký ministr zahraničí Blinken s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem. Podle zdrojů blízkých americké stanici CNN trvalo setkání asi půl hodiny. Blinken je prvním ministrem zahraničí za posledních pět let, který komunistickou velmoc navštívil.

„Obě strany dosáhly pokroku a dohodly se na některých konkrétních otázkách. To je velmi dobré,“ řekl Si. Podle něj Blinken svou návštěvou pozitivně přispěje ke stabilizaci čínsko-amerických vztahů. „Vzájemné vztahy mezi státy by měly být vždy založeny na vzájemném respektu a upřímnosti,“ dodal.

Došlo také na setkání amerického diplomata s čínským poradcem pro zahraniční věci Wangem. Probíhalo asi tři hodiny a oba činitelé při něm zdůraznili hluboké problémy při překonávání nedůvěry a třenic, které se staly pro čínsko-americké vztahy typické.

Wang Blinkena upozornil, že Spojené státy vnímají Čínu špatně. Podle čínského poradce totiž není hlavní příčinou zhoršení vzájemných vztahů jeho země, nýbrž americké potlačování čínského technologického rozvoje.

„Musíme zvrátit sestupnou spirálu čínsko-amerických vztahů, podpořit návrat na zdravou a stabilní cestu a společně najít správnou cestu pro koexistenci Číny a Spojených států v nové éře. Blinkenova návštěva přišla v kritickém okamžiku čínsko-amerických vztahů, kdy je třeba se rozhodnout mezi dialogem nebo konfrontací, spoluprací nebo konfliktem,“ vylíčil Wang.

Dále zdůraznil, že Tchaj-wan je jedním z klíčových zájmů Číny. „Není prostor pro kompromisy nebo ústupky,“ uvedl Wang.

V neděli Blinken jednal se svým čínským protějškem Čchinem více než sedm a půl hodiny, píše Guardian. Podle amerického resortu zahraničí byly rozhovory upřímné, věcné a konstruktivní. Zřejmě se však nepodařilo dosáhnout konkrétního pokroku ve sporech, mezi něž patří Tchaj-wan, obchod a lidská práva.

Blinken i Čchin chtějí stabilizovat vzájemné vztahy navzdory tomu, co americký činitel označil za hluboké rozdíly. Čínský vrcholný diplomat zřejmě navštíví Spojené státy, žádné datum však oznámeno nebylo. „Vztahy mezi USA a Čínou jsou na nejnižším bodě od navázání diplomatických vztahů. To neodpovídá základním zájmům obou národů ani společným očekáváním mezinárodního společenství,“ zdůraznil Čchin.

Klíčovými výstupy měla být náprava narušených komunikačních linek, které se za poslední rok rozpadly. Zejména pokud jde o vojenské výměny na vysoké úrovni. Washington se obává, že chyba nebo nehoda může rychle přerůst v konflikt.

Další nedůvěru vzbudil začátkem letošního roku čínský špionážní balón, který po průletu nad celými Spojeným státy sestřelila stíhačka amerického letectva. Vztahy se v tu chvíli propadly na nové dno a Blinken tehdy svou plánovanou návštěvu zrušil.

Témata:  Antony Blinken Čína

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy