reklama

Prezident Donald Trump v říjnu ohlásil stažení, ale nebylo jasné, zda půjde o celý kontingent. V Sýrii působilo zhruba 1000 Američanů.

Nyní se jejich počet snížil o 40 procent a Mark Esper řekl, že si ponechává možnost poslat na místo menší počet dalších vojáků, bude-li to třeba. Velikost kontingentu se nicméně podle něj bude pohybovat kolem 600 lidí. "Bude to relativně stabilní někde kolem tohoto počtu," sdělil ministr, který rozhovor poskytl na zpáteční cestě ze summitu NATO.

Americká armáda chce bránit teroristické organizaci Islámský stát obnovit své aktivity.

Esper rovněž řekl, že by USA mohly stáhnout větší počet lidí, pokud by evropští spojenci poskytli více svých vojáků. "Někteří ze spojenců vojáky nabízejí. Pokud se některá spojenecká země, člen NATO, rozhodne dát 50 lidí, pak já budu moci (našich) 50 lidí stáhnout," řekl Esper.

Trump, který se zúčastnil londýnského summitu NATO, řekl, že si přeje, aby američtí vojáci v Sýrii zajistili ropné rezervy a zabránili tomu, aby ropa padla do rukou radikálních skupin. "Udrželi jsme ropu, ropa byla pohonem Islámského státu," řekl.

reklama