reklama

Smlouva, kterou s firmou uzavřela Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů (DARPA), se týká základní etapy programu Glide Breaker.

Northrop Grumman dostane 13 milionů dolarů (327 milionů korun) na výzkum, vývoj a demonstraci techniky zásadně důležité pro pokročilý obranný systém "schopný zvládat manévrování hyperzvukových hrozeb v horních vrstvách atmosféry", uvádí se ve stručné informaci zveřejněné na webu Pentagonu.

Práce by Northrop Grumman měl podle podmínek kontraktu dokončit do ledna příštího roku.

zdroj: YouTube

Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů začala na obraně proti hyperzvukovým zbraním pracovat v rámci programu Glide Breaker už v roce 2018. Podle ruské agentury TASS doposud DARPA uzavírala kontrakty jen na vývoj hyperzvukových útočných zbraní.

Moskva na konci prosince oznámila, že do výzbroje ruské armády zařadila nové rakety Avangard, jejichž okřídlená bojová část dosahuje hyperzvukové rychlosti.

Raketa má podle ruských expertů mezikontinentální dosah a může letět v atmosféře sedmadvacetinásobně rychleji než zvuk - rychlostí více než 33.000 kilometrů za hodinu.

reklama