Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA míří k duelu Trump versus Biden. Exprezident chce debaty

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval ve středu šéfa Bílého domu Joea Bidena k předvolební debatě.

Oba mají po primárkách ve více amerických státech téměř jistou nominaci Republikánské a Demokratické strany do listopadových prezidentských voleb.

"Pro dobro této země je důležité, abych já a Joe Biden diskutovali o záležitostech, které jsou životně důležité pro Ameriku a Američany," uvedl Trump, který má již republikánskou nominaci do voleb téměř jistou.

"Vyzývám k debatám kdekoliv a kdykoliv," napsal Trump na své sociální síti Truth Social.

Trump přitom opakovaně odmítal výzvy svých soupeřů o republikánskou nominaci do voleb s tím, že nemá, co získat, bude-li se dělit o pozornost s kandidáty s nižšími preferencemi.

Trump si téměř s určitostí zajistil republikánskou nominaci do voleb po vítězství v úterních primárkách ve více amerických státech, po kterých odstoupila ze souboje o nominaci i jeho soupeřka Nikki Haleyová.

Jeho oponentem ve volbách bude za Demokratickou stranu téměř s určitostí Biden. Šéf Bílého domu, který podobně jako Trump čelí pochybnostem v souvislosti s vysokým věkem, neuvedl, zda je debatě s Trumpem otevřen.

Podle stanice BBC si současný americký prezident Joe Biden a jeho předchůdce v Bílém domě téměř s jistotou zopakují svůj souboj z roku 2020 v nadcházejících listopadových prezidentských volbách.

Po zveřejnění výsledků mají kandidáti demokratů Biden a republikán Donald Trump již téměř jisté nominace svých stran v listopadových prezidentských volbách. Nicméně výsledky přinesly i varovné signály pro oba kandidáty a poukázaly na jejich možné slabé stránky, zdůraznila BBC.

Úřadující prezident Biden by mohl podle BBC čelit obavám ve spojitosti s migrací a situací na jižních hranicích USA, stejně jako s tzv. prázdnými hlasy ve více státech, kde voliči nepodpořili žádného kandidáta.

Někteří voliči jsou znepokojeni Bidenovou podporou Izraele ve válce v pásmu Gazy, a další mají obavy spojené s pokročilým věkem 81letého prezidenta.

Další volební souboj mezi Bidenem a Trumpem si ale přeje jen málo Američanů. Průzkumy veřejného mínění podle Reuters ukazují, že jak Biden, tak Trump se mezi voliči těší nízké oblibě.

Témata:  Donald Trump Joe Biden USA

Související

Aktuálně se děje

5. června 2025 15:22

Meghan si připomněla narození dcery. Jak vyvolávala její příchod na svět?

Návrat vévodkyně Meghan na sociální sítě znamená i to, že s ní a princem Harrym mohou lidé daleko lépe slavit narozeniny jejich potomků. Ve středu měla čtvrté narozeniny jejich dcera Lilibet. Meghan si to připomněla po svém. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

36 let od masakru na Náměstí nebeského klidu. Čína šíří svá chapadla po celém světě

Čínský režim 36 let po masakru na Náměstí nebeského klidu stále bezostyšně ignoruje odpovědnost za zločiny proti lidskosti a tvrdě potlačuje svobodu projevu. Místo vyrovnání se s vlastní minulostí rozprostírá své chapadla ekonomického a politického vlivu do celého světa. Pod rouškou investic a půjček uvádí státy do chudoby. Export autoritářských praktik je varovným signálem pro všechny demokracie – a nejen pro ně. Obětním beránkem čínského vlivu se stává už i Rusko.