Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA míří k duelu Trump versus Biden. Exprezident chce debaty

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval ve středu šéfa Bílého domu Joea Bidena k předvolební debatě.

Oba mají po primárkách ve více amerických státech téměř jistou nominaci Republikánské a Demokratické strany do listopadových prezidentských voleb.

"Pro dobro této země je důležité, abych já a Joe Biden diskutovali o záležitostech, které jsou životně důležité pro Ameriku a Američany," uvedl Trump, který má již republikánskou nominaci do voleb téměř jistou.

"Vyzývám k debatám kdekoliv a kdykoliv," napsal Trump na své sociální síti Truth Social.

Trump přitom opakovaně odmítal výzvy svých soupeřů o republikánskou nominaci do voleb s tím, že nemá, co získat, bude-li se dělit o pozornost s kandidáty s nižšími preferencemi.

Trump si téměř s určitostí zajistil republikánskou nominaci do voleb po vítězství v úterních primárkách ve více amerických státech, po kterých odstoupila ze souboje o nominaci i jeho soupeřka Nikki Haleyová.

Jeho oponentem ve volbách bude za Demokratickou stranu téměř s určitostí Biden. Šéf Bílého domu, který podobně jako Trump čelí pochybnostem v souvislosti s vysokým věkem, neuvedl, zda je debatě s Trumpem otevřen.

Podle stanice BBC si současný americký prezident Joe Biden a jeho předchůdce v Bílém domě téměř s jistotou zopakují svůj souboj z roku 2020 v nadcházejících listopadových prezidentských volbách.

Po zveřejnění výsledků mají kandidáti demokratů Biden a republikán Donald Trump již téměř jisté nominace svých stran v listopadových prezidentských volbách. Nicméně výsledky přinesly i varovné signály pro oba kandidáty a poukázaly na jejich možné slabé stránky, zdůraznila BBC.

Úřadující prezident Biden by mohl podle BBC čelit obavám ve spojitosti s migrací a situací na jižních hranicích USA, stejně jako s tzv. prázdnými hlasy ve více státech, kde voliči nepodpořili žádného kandidáta.

Někteří voliči jsou znepokojeni Bidenovou podporou Izraele ve válce v pásmu Gazy, a další mají obavy spojené s pokročilým věkem 81letého prezidenta.

Další volební souboj mezi Bidenem a Trumpem si ale přeje jen málo Američanů. Průzkumy veřejného mínění podle Reuters ukazují, že jak Biden, tak Trump se mezi voliči těší nízké oblibě.

Témata:  Donald Trump Joe Biden USA

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy