Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA o útoku na Izrael údajně věděly několik dní dopředu

Bílý dům, Washington D.C., USA
Bílý dům, Washington D.C., USA
Foto: Pixabay

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v neděli kategoricky odmítla tvrzení tureckých, jordánských a iráckých představitelů, podle nichž Írán 72 hodin před masivním dronovým a raketovým útokem na Izrael varoval Spojené státy.

Turecké ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že vystupovalo v roli zprostředkovatele mezi Teheránem a Washingtonem před útokem na Izrael. Nejmenovaný diplomatický zdroj dodal, že události z noci na neděli "nebyly překvapením" .

Vysoce postavený představitel USA však podle Sky News uvedl, že Washington měl kontakt s Íránem prostřednictvím Švýcarska, avšak oznámení 72 hodin před rozsáhlým útokem Íránu na Izrael nedostal.

"Tohle absolutně není pravda," uvedl nejmenovaný americký představitel. "Nedali žádné oznámení, ani žádné náznaky, že... 'tohle budou cíle, tak je evakuujte'," dodal.

Teherán podle něj poslal Spojeným státům vzkaz po zahájení útoků s tím, že budou "vysoce destruktivní" , uvádí Sky News.

"Dostali jsme zprávu od Íránců, když už to probíhalo, přes Švýcary," uvedl představitel USA s tím, že útok v té době "stále probíhal" .

Írán už v neděli uvedl, že své spojence na Blízkém východě informoval o plánovaném útoku na Izrael tři dny předem. Řekl to íránský ministr zahraničí Hosejn Amír Abdollahján.

"Naši přátelé v regionu jsme 72 hodin před operací přirozeně informovali o tom, že íránská odpověď v podobě legitimní obrany je definitivní a jistá," uvedl Abdollahján, kterého citovala íránská agentura ISNA. " Bezpečnost našich sousedů a regionu považujeme za bezpečnost Íránské islámské republiky," řekl dále šéf íránské diplomacie.

"Varovali jsme, že pokud Spojené státy využijí vzdušného prostoru nebo půdy jistých zemí k obraně Tel Avivu, tak se terčem útoku stanou americké vojenské základny v těchto zemích," dodal.

Regionální spojenci Íránu se ke zprávě bezprostředně nevyjádřili. Sýrie i jemenští povstalci Husíové však mezitím íránský útok na Izrael schválili.

Syrské ministerstvo zahraničních věcí podle zpráv stanice Sky News uvedlo, že šlo o " legitimní právo (Íránu) na sebeobranu". Husíové také označili útok za legitimní reakci Teheránu na Izraeli připisovaný nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku z 1. dubna.

Nejmenovaný zdroj z prostředí turecké diplomacie mezitím agentuře Reuters řekl, že Írán o útoku předem uvědomil Turecko. USA se zároveň podle jeho slov snažily prostřednictvím Ankary tlumočit Teheránu, že jeho operace se musí držet v " určitých mezích".

Abdollahján na setkání se zahraničními velvyslanci v Teheránu také řekl, že Írán informoval USA o tom, že jeho útoky proti Izraeli budou "omezeny" a provedeny jen za účelem sebeobrany.

Írán v noci na neděli zaútočil na Izrael více než 300 bezpilotními letadly a raketami, informovala izraelská armáda. Izraeli a jeho spojencům, včetně USA či Británie, se podařilo sestřelit až 99 procent z nich.

Bezprecedentní útok byl podle Teheránu odvetu za Izraeli připisován nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku i jiné "zločiny" včetně války proti palestinskému militantnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy. 

Témata:  USA Bílý dům USA Írán

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.