Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA pošlou na Ukrajinu Javeliny za 100 milionů dolarů

Antony Blinken
Antony Blinken
Foto: twitter Antony Blinken

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v noci na dnešek schválila navýšení pomoci Ukrajině o protitankové rakety Javelin v ceně 100 milionů dolarů (2,23 miliard korun).

Americký ministr zahraničí Antony Blinken to oznámil na twitteru, o podrobnostech informovala agentura AP.

Přesně tento typ vybavení si vyžádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pro boj s ruskými tanky. O zbraně si řekl ve svém úterním projevu při zasedání Rady bezpečnosti OSN a zopakoval to i ve svém nočním projevu k národu.

V sobotu Spojené státy slíbily poslat do Kyjeva laserem naváděné střely, bezpilotní prostředky, zařízení pro noční vidění, munici či opancéřovaná vozidla. USA Ukrajině poskytly od začátku ruské invaze vojenskou pomoc v celkové hodnotě přes dvě miliardy dolarů (přes 44,7 miliard korun), uvedla AP.

Predikovat, jak se bude válka v nadcházejících dnech či týdnech vyvíjet, je obtížné. Rusko po úterním jednání s Ukrajinou oznámilo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu. Agentura UNIAN ale uvedla, že k hromadnému stahování ruských jednotek z těchto oblastí nedochází.

Ruské ministerstvo obrany v posledních dnech tvrdí, že vojska se přeskupují, aby mohla "osvobodit" Donbas na východě Ukrajiny. Podle prohlášení vedení ukrajinské armády ale může být tvrzení o stahování vojsk jen klamavou taktikou, která má vyvolat představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev.

Není ani zřejmé, na kolik je se situací na Ukrajině obeznámen ruský prezident Vladimir Putin. Nejmenovaný americký činitel s odkazem na odtajněné informace amerických zpravodajských služeb agentuře Reuters sdělil, že se Putinovi jeho vlastní poradci obávají sdělit, že se ruské armádě při invazi nedaří.

Někteří experti nevylučují ani možné použití jaderných zbraní. "Domnívám se, že ruský prezident by mohl být motivován použít jadernou zbraň tehdy, pokud by to vnímal jako otázku přežití – a teď nutně nemyslím fyzické přežití, ale přežití jeho režimu. (...) Stejně tak si myslím, že by to mohl být schopen udělat jako nějaké symbolické gesto – velmi ošklivě řečeno. Nemyslím, že je použití jaderné ruské síly proti členským státům NATO vůbec reálné. Reálnější – smutně vzato – by bylo nějaké velmi omezené použití jaderné zbraně na Ukrajině," řekl Českému rozhlasu děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a expert na evropskou a transatlantickou bezpečnost Tomáš Karásek. Sám o tom ale přesvědčen není.

Témata:  válka na Ukrajině USA Antony Blinken

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.