reklama

"Byli jsme svědky toho, že čínské firmy ruské vojenské snažení podpořily vojenským vybavením, samozřejmě v Číně neexistuje skutečný rozdíl mezi soukromými společnostmi a státem. Čeho se obáváme nyní, je, že Čína zvažuje i poskytnutí zbraní a munice," uvedl Blinken, který má dnes na programu návštěvu Turecka, kam vyrazil z Mnichovské bezpečnostní konference.

V Mnichově se Blinken setkal s vysokým čínským diplomatem Wang Im, kterého "varoval před následky, pokud by Čína Rusku poskytla materiální pomoc pro invazi" na Ukrajinu, píše agentura Reuters.

Stanice CNN a agentura Bloomberg už v lednu s odvoláním na dva americké zdroje informovaly, že americká administrativa komunikovala s čínskou vládou a "vyjádřila obavy" ohledně důkazů, že čínské firmy podporují Rusko ve válce na Ukrajině nesmrtícím vojenským materiálem, jako jsou helmy nebo neprůstřelné vesty. Média tehdy informovala, že čínská centrální vláda podporu nutně schválit nemusela, jelikož nemonitoruje každý krok svých firem tak detailně.

Z Blinkenova aktuálního vyjádření není jasné, zda se USA domnívají, že i tehdejší údajná podpora čínských firem pro Rusko byla schválená centrální vládou nebo zda ji centrální vláda přímo nařídila.

Čína a Rusko v říjnu loňského roku prohlásily, že jsou "přáteli bez hranic", ruskou invazi na Ukrajinu však Čína nepodpořila a alespoň oficiálně neposkytla Rusku finanční ani materiální pomoc. V sobotu v Mnichově Wang I opakovaně zdůraznil, že Čína vždy stojí na straně míru a že ve válce na Ukrajině podporuje mírové rozhovory a dialog. Kritizoval také "určité síly", které podle něj nechtějí brzký konec války.