Biegun dnes v Soulu jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zmocněnec řekl, že bude hovořit přímo s protějšky ze Severní Koreje. Podle AP později jednal s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a s jihokorejským ministrem pro sjednocení. Úřad jihokorejského prezidenta bez dalších podrobností uvedl, že Biegun během návštěvy v prezidentském sídle, Modrém domě, zdůraznil, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa nevzdá úsilí o diplomatický pokrok ve vztahu k Severní Koreji.

Po předčasném ukončení únorové schůzky v Hanoji mezi Kim Čong-unem a Donaldem Trumpem kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na proces jaderného odzbrojení KLDR dal severokorejský vůdce Američanům lhůtu do konce roku, aby změnili postoj k jednání. V opačném případě bude Severní Korea podle Kima nucena hledat "jinou cestu". Zhruba před týdnem pak severokorejský velvyslanec při OSN Kim Song řekl, že ukončení jaderného programu KLDR už není součástí rozhovorů mezi Severní Koreou a Spojenými státy.

V posledních měsících Severní Korea provedla několik zkoušek raket krátkého doletu i dalších zbraní. V sobotu KLDR oznámila, že uskutečnila "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru.