Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA uvalily nové sankce na Rusko a země, které mu pomáhají ve vojenském průmyslu - včetně Slovenska

USA
USA
Foto: Pixabay

Jedna z největších ruských leteckých společností Poběda (Pobyeda) se také stala terčem amerických protiruských sankcí.

Téměř 200 jednotlivců a subjektů, kteří přispívají k ruskému vojensko-průmyslovému komplexu a usnadňují mu obejít sankce, se stalo terčem sankcí amerického ministerstva financí, jak se uvádí v tiskové zprávě resortu.

Balíček sankcí míří na ruskou vojensko-průmyslovou základnu a také na fyzické a právnické osoby ve třetích zemích, které Rusku pomáhají nakupovat komponenty pro výrobu zbraní nebo obranných produktů. 

Pokud jde o země, které pomohly Rusku obejít západní sankce, USA zavedly restrikce vůči společnostem z Turecka, Číny, Slovenska, Belgie a Kyrgyzstánu, protože mohly pomoci Rusku obejít západní sankce.

Ministerstvo financí Spojených států uvalilo omezení na dvě ruské společnosti zapojené do výstavby plynárenské infrastruktury v Rusku: Neftegazstroy a VNYPYgazdobycha.

Mezi nově přidané položky na seznamu sankcí jsou:

- Závod na výrobu automobilů "Ural";
- Automobilový závod v Bryansku;
- Protonová továrna;
- 48. výzkumný ústav Ministerstva obrany Ruska;
- Elektrotechnický závod v Tomsku;
- Jedna z největších leteckých společností Poběda (Pobyeda).

V rámci opatření se připojilo i Ministerstvo zahraničí USA, které zařadilo na seznam další jednotlivce a společnosti zapojené do moskevského energetického, těžebního a hutnického sektoru.

Sankce se rovněž zaměřují na osoby spojené se smrtí vůdce ruské opozice Alexeje Navalného, ​​který zemřel v únoru v sibiřském vězení, uvádí se v prohlášení.

Téměř 300 zasažených cílů zahrnovalo desítky aktérů obviněných z toho, že umožnili Rusku získat zoufale potřebné technologie a vybavení ze zahraničí, uvedlo ministerstvo financí.

Někteří z těch, na které se zaměřili, sídlili v zemích, jako je Čína, které čelily rostoucímu tlaku Washingtonu kvůli podpoře Ruska během jeho 15měsíční invaze na Ukrajinu.

"Spojené státy spolu s mnoha mezinárodními partnery jsou obzvláště znepokojeny subjekty sídlícími v Čínské lidové republice (ČLR) a dalších třetích zemích, které poskytují kritické vstupy pro ruskou vojensko-průmyslovou základnu," uvedlo prohlášení ministerstva financí.

Jak jsme již na začátkuzprávy uvedly, kromě Číny se cílené sankcionované neruské subjekty nachází v Ázerbájdžánu, Belgii, Slovensku, Turecku a Spojených arabských emirátech (SAE).

Témata:  válka na Ukrajině Rusko Slovensko protiruské sankce USA

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy