Jedna z největších ruských leteckých společností Poběda (Pobyeda) se také stala terčem amerických protiruských sankcí.
Téměř 200 jednotlivců a subjektů, kteří přispívají k ruskému vojensko-průmyslovému komplexu a usnadňují mu obejít sankce, se stalo terčem sankcí amerického ministerstva financí, jak se uvádí v tiskové zprávě resortu.
Balíček sankcí míří na ruskou vojensko-průmyslovou základnu a také na fyzické a právnické osoby ve třetích zemích, které Rusku pomáhají nakupovat komponenty pro výrobu zbraní nebo obranných produktů.
Pokud jde o země, které pomohly Rusku obejít západní sankce, USA zavedly restrikce vůči společnostem z Turecka, Číny, Slovenska, Belgie a Kyrgyzstánu, protože mohly pomoci Rusku obejít západní sankce.
Ministerstvo financí Spojených států uvalilo omezení na dvě ruské společnosti zapojené do výstavby plynárenské infrastruktury v Rusku: Neftegazstroy a VNYPYgazdobycha.
Mezi nově přidané položky na seznamu sankcí jsou:
- Závod na výrobu automobilů "Ural";
- Automobilový závod v Bryansku;
- Protonová továrna;
- 48. výzkumný ústav Ministerstva obrany Ruska;
- Elektrotechnický závod v Tomsku;
- Jedna z největších leteckých společností Poběda (Pobyeda).
V rámci opatření se připojilo i Ministerstvo zahraničí USA, které zařadilo na seznam další jednotlivce a společnosti zapojené do moskevského energetického, těžebního a hutnického sektoru.
Sankce se rovněž zaměřují na osoby spojené se smrtí vůdce ruské opozice Alexeje Navalného, který zemřel v únoru v sibiřském vězení, uvádí se v prohlášení.
Téměř 300 zasažených cílů zahrnovalo desítky aktérů obviněných z toho, že umožnili Rusku získat zoufale potřebné technologie a vybavení ze zahraničí, uvedlo ministerstvo financí.
Někteří z těch, na které se zaměřili, sídlili v zemích, jako je Čína, které čelily rostoucímu tlaku Washingtonu kvůli podpoře Ruska během jeho 15měsíční invaze na Ukrajinu.
"Spojené státy spolu s mnoha mezinárodními partnery jsou obzvláště znepokojeny subjekty sídlícími v Čínské lidové republice (ČLR) a dalších třetích zemích, které poskytují kritické vstupy pro ruskou vojensko-průmyslovou základnu," uvedlo prohlášení ministerstva financí.
Jak jsme již na začátkuzprávy uvedly, kromě Číny se cílené sankcionované neruské subjekty nachází v Ázerbájdžánu, Belgii, Slovensku, Turecku a Spojených arabských emirátech (SAE).
Témata: válka na Ukrajině, Rusko, Slovensko, protiruské sankce, USA
Související
20. listopadu 2024 16:28
20. listopadu 2024 14:52