Ekonomicky silné země ze skupiny G7 se na podnět amerického prezidenta Joea Bidena dohodly na mimořádně nákladném plánu zlepšit infrastrukturu v chudých zemích. Agentura Reuters k tomu napsala, že jde snahu omezit rostoucí vliv Číny a o konkurenci nové Hedvábné stezky, kterou před osmi lety ohlásil čínský prezident Si Ťin-pching.
Země G7 jednají od pátku v Cornwallu a jedním z témat má být také strategie soutěže s Čínou. Biden a ostatní podle Reuters doufají, že jejich plán zvaný Vybudujme spolu lepší svět (B3W - Build Back Better World) bude správnou odpovědí Číně. Společně pomohou rozvojovým zemím zlepšit a rozvinout infrastrukturu, ale projekty se mají týkat také klimatu, zdravotnictví a technologií. Peníze poskytnou všechny státy skupiny a zapojí také soukromé subjekty.
Bílý dům oznámil, že to pomůže zúžit náklady 40 bilionů dolarů (840 bilionů korun), které jsou potřebné do roku 2035 na pomoc rozvojovému světu.
"Nejde jenom o to postavit se nebo se utkat s Čínou. Dosud jsme nenabídli alternativy, které by odrážely naše hodnoty, normy a náš způsob podnikání," citoval Reuters svůj zdroj z Bílého domu.
Agentura napsala, že zatím není jasné, jak bude plán fungovat. Neví se též, kolik přesně peněz bude do projektů směřovat.
Čínská Hedvábná stezka zahrnuje investice v řádu bilionů dolarů, které mají posloužit na rozvoj od Asie po Evropu. Dohody o spolupráci s Čínou v rámci tohoto projektu podepsala stovka zemí. Zahrne výstavbu železnic, přístavů, dálnic a další infrastruktury. Podle kritiků může být projekt zneužit k šíření vlivu komunistické Číny. Peking tyto obavy označuje za pozůstatek západního imperialismu.
Vůdci skupiny G7, tedy USA, Kanady, Británie, Francie, Německa, Itálie a Japonska, chtějí na setkání v Caarbis Bay ukázat, že nejbohatší demokracie mohou nabídnout alternativu čínskému rozmachu.
Podle USA prozatím Západ nedokázal reagovat na nedostatek poctivosti, malé nároky na ochranu životního prostředí a pracujících běžné v Číně.
Podle loňských statistik bylo zatím v rámci nové Hedvábné stezky zahájeno přes 2600 projektů za 3,7 bilionu dolarů. Peking tvrdí, že pětinu z nich závažným způsobem ovlivnila epidemie koronaviru.
USA chtějí ostatní členy G7 také přinutit ke konkrétnímu stanovisku k nucené práci v Číně a to se má objevit i v závěrečném prohlášení současného summitu. Biden si přeje, aby i ostatní dali jasně najevo, že nucenou práci považují za "urážku lidské důstojnosti a nehorázný příklad praktik ekonomické soutěže", jak je provozuje Čína. "Tlačíme na konkrétní problémy v Sin-ťiangu, kde jsou lidé vystaveni nucené práci," sdělil představitel Bílého domu.
Související
21. listopadu 2024 11:36
18. listopadu 2024 21:21
18. listopadu 2024 17:25
17. listopadu 2024 22:34
13. listopadu 2024 20:24
8. listopadu 2024 11:08