reklama

Osmatřicetiletá Smithová a její dvouletá dcera dnes přicestovaly do Dublinu poté, co byly deportovány z Turecka. Dcera, která se narodila v Sýrii, ale má irské občanství, je nyní v péči příbuzných.

Irská vláda už dříve uvedla, že je zodpovědná za návrat Smithové do Irska. Dodala, že chce především zajistit bezpečnou repatriaci její dcery. "Je to citlivý případ," prohlásil irský ministr spravedlnosti Charlie Flanagan.

Smithová v minulosti působila v irské armádě. V letošním rozhovoru s BBC popřela, že se během svého působení v IS účastnila bojů či prováděla vojenský výcvik dívek.

Turecko začalo s deportacemi islamistických bojovníků, jejich rodinných příslušníků a dalších podezřelých s vazbami na IS na začátku listopadu. Do vlasti už vrátilo mimo jiné několik občanů Německa, jednoho Brita, jednoho Dána a jednoho Američana.

Turecko v říjnu zahájilo vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie proti kurdským milicím YPG, které považuje za teroristy. Turečtí vojáci při této operaci zadrželi některé uprchlé radikály z IS, kteří byli do té doby drženi v táborech a věznicích na syrském území. Podle oficiálních údajů bylo zadrženo 287 přívrženců IS, včetně žen a dětí.

Loading...
reklama