Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok v Kramatorsku je dalším příšerným zvěrstvem Ruska, uvedl Biden

Joe Biden, prezident USA
Joe Biden, prezident USA
Foto: Facebook Joe Biden

Americký prezident Joe Biden obvinil Rusko ze spáchání dalšího "strašlivého zvěrstva" poté, co dnes patrně ruská raketa zasáhla nádraží ve východoukrajinském Kramatorsku a zemřely desítky lidí. Představitel Pentagonu sdělil médiím, že podle Washingtonu Rusové při útoku použili balistickou raketu krátkého doletu.

"Útok na ukrajinskou vlakovou stanici je dalším strašlivým zvěrstvem spáchaným Ruskem. Zasáhlo civilisty, kteří se snažili evakuovat a dostat do bezpečí," napsal Biden na twitteru. Útok přišel den poté, co úřady na východě Ukrajiny vyzvaly zbývající obyvatele k odchodu kvůli očekávané ruské ofenzívě.

Novináři na místě registrovali desítky obětí, gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko odpoledne hlásil 50 mrtvých včetně pěti dětí a skoro 100 zraněných. Moskva stejně jako při předchozích případech bombardování civilních cílů popírá zodpovědnost, důkazy pro jiné vysvětlení ale nepředložila. Mimo jiné tvrdí, že typ rakety, jejíž zbytky byly na místě nalezeny, nepoužívá, podle ukrajinské agentury Unian to není pravda.

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitele amerického ministerstva obrany uvedla, že podle Washingtonu Rusové při útoku použili balistickou raketu krátkého doletu typu SS-21, neboli OTR-21 Točka. Ukrajinská strana hovoří o dopadu rakety typu Točka-U, tedy staršího modelu z této řady.

Americký prezident po útoku ujišťoval, že USA budou pokračovat ve vyzbrojování Ukrajiny. "A společně s našimi spojenci a partnery budeme podporovat snahy o vyšetření tohoto útoku," dodal.

Témata:  Joe Biden válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

14. března 2026 16:58

13. března 2026 19:08

Velikonoce jsou za dveřmi. Kdy mají děti volno a jak budou otevřené obchody?

Letošní Velikonoce klepou na dveře o poznání dříve než v loňském roce, což s sebou přináší i dřívější termín jarního volna pro školáky a dospělé. Zatímco vloni jsme si Velký pátek připomínali až v polovině dubna, v roce 2026 připadá tento významný den již na 3. dubna. Celý sváteční víkend pak uzavře Velikonoční pondělí, které letos oslavíme 6. dubna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jürgen Habermas

V 96 letech zemřel Jürgen Habermas, jeden z nejvýznamnějšch filozofů současnosti

Svět filozofie a společenských věd zasáhla zpráva o úmrtí jednoho z nejvýznamnějších intelektuálů naší doby. V sobotu zemřel ve věku 96 let Jürgen Habermas, muž, jehož myšlenky o komunikaci a racionalitě zásadně ovlivnily moderní vnímání společnosti. Podle oznámení jeho nakladatelství Suhrkamp skonal pokojně v bavorském Starnbergu nedaleko Mnichova.