Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok v univerzitním kampusu. Tlupa opic ukradla vzorky krve s koronavirem

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

Tlupa opic v Indii napadla zdravotníka a ukradla mu krevní vzorky osob, které byly pozitivně testovány na koronavirus. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura Reuters.

K útoku došlo tento týden, když laboratorní technik procházel kampusem státní lékařské fakulty ve městě Mírut, asi 460 kilometrů severně od Lakhnaú, metropole státu Uttarpradéš.

"Opice popadly vzorky krve čtyř pacientů s covidem-19, kteří podstupují léčbu, a utekly s nimi. Budeme muset odběry zopakovat," řekl doktor S. K. Garg z vedení fakulty.

Úřady uvedly, že není jasné, jestli opice krevní vzorky rozlily. Lidé žijící kolem zalesněného kampusu se ale obávají, že by se mohl koronavirus dále šířit, pokud by opice zanesly vzorky do obytných oblastí města.

Lékaři nevědí, zda se mohou opice koronavirem nakazit, pokud by přišly do kontaktu s infikovanou krví. "Neexistují žádné důkazy, že se mohou opice nakazit covidem-19," řekl doktor Garg agentuře Reuters.

Opice se v Indii čím dál tím častěji přesouvají do obydlených oblastí, kde vybírají odpadky, kradou jídlo a dokonce napadají lidi. Ochránci přírody uvádějí, že hlavní příčinou je ničení jejich přirozeného životního prostředí. Zvířata pak nemají na vybranou a musí se při hledání potravy vydávat do městských oblastí.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 opice Indie

Související

Aktuálně se děje

5. března 2026 21:20

Drsný vzkaz Macinkovi: Spíme na zemi, zalepte mu už někdo pusu. Trpělivost s Motoristy došla už i celebritám

Původně plánovaná dovolená, která měla být radostným překvapením pro kamarádku, se pro bývalou partnerku Adama Krause Nikol Enevovou a její dceru změnila v nekonečný řetězec strachu a nejistoty. Místo odpočinku v luxusní destinaci tráví Češka už čtvrtou noc v koupelně hotelového pokoje, kde spí na zemi. Právě koupelna je v současné situaci považována za nejbezpečnější místo, kde se doporučuje nocovat v případě hrozících útoků.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy