Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při nepokojích v Kazachstánu přišlo o život 164 lidí, uvádějí média

Kazachstán, ilustrační fotografie.
Kazachstán, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

V Kazachstánu při nynějších nepokojích přišlo o život 164 lidí a dalších 2265 utrpělo zranění. Informovala o tom dnes kazachstánská a ruská média s odkazem na kazachstánské ministerstvo zdravotnictví. To ale večer uvedlo, že žádný údaj oficiálně nezveřejnilo, napsala agentura Interfax. Dosavadní úřední informace hovořily o desítkách mrtvých a stovkách zraněných. Podle dětské ombudsmanky jsou mezi mrtvými nejméně tři děti.

Demonstrace vyvolalo krátce po Novém roce prudké zvýšení cen zkapalněného ropného plynu (LPG), který v zemi řada motoristů používá jako palivo. Z města Žanaozen se protesty rozšířily i do dalších částí země.

Vypjatá situace nastala především v největším kazachstánském městě Almaty, kde demonstranti zaútočili na vládní budovy, rabovali obchody a zapalovali auta. Bezpečnostní složky demonstrace krvavě potlačily. Podle ministerstva zdravotnictví jen v Almaty zahynulo 103 lidí. Úřady již dříve uvedly, že mrtví jsou i mezi policisty.

Při nepokojích přišly o život nejméně tři děti ve věku čtyři, 11 a 15 let, oznámila kazachstánská dětská ombudsmanka.

Prezident Kasym-Žomart Tokajev ve středu požádal skupinu postsovětských zemí sdružených v Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), aby mu pomohly nepokoje potlačit. Do Kazachstánu již dorazilo asi 2500 vojáků vedených ruskými výsadkáři, kteří podle Tokajeva především pomáhají střežit strategické budovy.

Prezident v pátek označil účastníky protestů za teroristy a povolil bezpečnostním složkám střílet do demonstrantů bez varování ostrými náboji. Zároveň prohlásil, že nehodlá s demonstranty vyjednávat.

Nynější nepokoje jsou označované za nejhorší od dosažení nezávislosti bývalé sovětské republiky před třemi desetiletími.

Z letiště v Almaty dnes odletěla první tři ruská vojenská letadla s ruskými občany, kteří požádali o evakuaci ze země. Oznámil to ruský konzulát v Almaty. S žádostí o pomoc při odjezdu z Kazachstánu se na Moskvu obrátilo na 1600 ruských občanů v Kazachstánu, řekla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

Kazašská policie už kvůli protestům zadržela téměř 6 tisíc lidí

V kazachstánském největším městě Almaty v noci na dnešek pokračovaly střety s demonstranty, oznámily podle agentury Interfax úřady. Podle místních médií se ozývaly výstřely, většinou však údajně výstražné. Tisková služba prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva uvedla, že policie zadržela od začátku týdenních protestů téměř 6000 lidí, mezi nimi mnoho cizinců. Místní aerolinky dnes v Kazachstánu zrušily více než polovinu plánovaných vnitrostátních spojů, zejména kvůli situaci v Almaty.

"Demonstranti stále kladou ozbrojený odpor. Je to stabilizované, ale občas propukne divoký odpor," řekl jedné z místních televizí místostarosta Almaty Jeržan Babakumarov. Ruská televize Mir-24 dnes uvedla, že noc v Almaty byla poměrně klidná, v různých částech města sice bylo slyšet střelbu, zdálo se však, že jde jen o varovné výstřely.

V Almaty stejně jako ve zbytku země stále platí zákaz nočního vycházení, na jeho začátek upozorňuje siréna. Poté ulice znatelně utichnou a neprojíždějí jimi v podstatě žádná auta, popisuje Mir-24.

Podle reportérů stanice je nyní v Almaty největší problém s dodávkami potravin a úřady se snaží zajistit zejména zásobování malých obchodů a večerek. Někde je po několikadenním výpadku možné platit kartou a brzy by se měla otevřít tržiště.

Lékárny fungují v omezeném režimu, podle televize mají zásoby léčiv na měsíc a některé i na delší dobu. "Místní úřady žádají obyvatele, aby byli opatrní, řídili se všemi bezpečnostními opatřeními a plnili požadavky armády," uvedl Mir-24.

Kancelář prezidenta Tokajeva podle agentury TASS oznámila, že úřady zatkly téměř 6000 lidí, z nichž mnozí byli cizinci. Ministerstvo vnitra podle místních médií informovalo o 5135 zadržených a 125 zahájených trestních stíhání.

Ministerstvo rovněž uvedlo, že při demonstracích vznikla škoda v přepočtu za 4,28 miliardy korun. Demonstranti podle úřadu vyplenili přes 100 obchodů a bank a zničili přes 400 vozidel. "Situace je dnes stabilizovaná ve všech regionech země," uvedl nicméně ministr vnitra Erlan Turgumbajev. Zároveň dodal, že "pokračuje protiteroristická operace k obnovení pořádku v zemi".

Nepokoje, které tento týden zachvátily Kazachstán, jsou označované za nejhorší od dosažení nezávislosti bývalé sovětské republiky před třemi desetiletími. Podle kusých zpráv úřadů si vyžádaly desítky mrtvých a stovky zraněných.

Podle dnešního sdělení kazachstánské dětské ombudsmanky v pátek při potyčkách v Almaty zemřela čtyřletá dívka, když na auto, ve kterém jela, začali střílet blíže neurčené osoby.

Protesty vypukly v neděli ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na zkapalněný ropný plyn (LPG), jehož ceny se pak zdvojnásobily, což se dotklo většiny motoristů v regionu.

Tokajev v pátek povolil bezpečnostním složkám střílet do demonstrantů bez varování ostrými náboji a zároveň prohlásil, že nebude vyjednávat s účastníky protestů, které označil za teroristy. Do země mezitím na prezidentovu žádost dorazily jednotky zemí postsovětské Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) v čele s ruskými výsadkáři, podle dnešního vyjádření Tokajevovy kanceláře pomáhají s ochranou strategických budov.

Kazachstánské úřady na neurčito uzavřely mezinárodní letiště v Almaty, které na krátký čas ovládli demonstranti; podle ministerstva průmyslu bude provoz obnoven, až se situace v zemi stabilizuje. Původně mělo letiště opět fungovat od pondělí. V celé zemi dnes bylo zrušeno 120 z celkem 224 plánovaných vnitrostátních letů.

Témata:  Kazachstán

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 11:06

Herec z Harryho Pottera Warwick Davis přišel o milovanou manželku

Herec Warwick Davis (54), známý zejména z role v čarodějnické sérii Harry Potter, prožívá těžké období. Jeho srdce zlomila ztráta milované manželky Sammanthy, která zemřela ve věku pouhých 53 let.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Donald Tusk

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.