Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V americkém státě Georgia začnou platit přísná pravidla pro provádění potratů

těhotenství
těhotenství
Foto: Pixabay

V americkém státě Georgia začnou platit přísná pravidla pro provádění potratů. Federální odvolací soud o tom rozhodl ve středu a zvrátil tak předchozí verdikt soudu nižší instance, píše AP. Georgia je dalším z řady států, které po kontroverzním rozhodnutí nejvyššího soudu USA mění potratovou legislativu.

Zákon v Georgii zakazuje ukončit těhotenství od okamžiku, kdy je možné zachytit tlukot srdce. To bývá zpravidla okolo šestého týdne těhotenství, kdy o něm ještě část žen ani neví, poznamenává agentura AP.

Výjimku ze zákazu mají těhotenství v důsledku znásilnění nebo incestu, pokud byl daný trestný čin oznámen na policii. Potrat je možný i v případě závažných zdravotních rizik pro matku nebo při poškození plodu.

Obvykle by po rozhodnutí soudu vešel zákon v platnost až po několika týdnech. Soud ale vydal ihned druhý verdikt, kterým zákon vešel v platnost okamžitě.

Americký nejvyšší soud na konci června zrušil plošné právo na ukončení těhotenství, které v zemi platilo téměř 50 let. Rozhodnutí v případu z roku 1973 totiž podle soudu nevycházelo z ústavy. Po zrušení precedentu přestal existovat federální zákon na ochranu práva na potrat a tato legislativa je teď na jednotlivých státech. Zejména státy ovládané republikány se snaží co nejrychleji zavést restriktivní potratové zákony.

Témata:  USA těhotenství potraty

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.