Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Aténách se sešli vysocí činitelé středomořských států EU

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Klimatické změny, ale také problematika migrace, především pak v souvislosti s vývojem v Afghánistánu, či spory Řecka a Kypru s Tureckem patřily mezi hlavní body jednání vysokých představitelů devíti středomořských států EU, které se dnes konalo v Aténách. Informovala o tom agentura AP.

Úřady během jednodenního setkání zakázaly v řecké metropoli demonstrace a velká veřejná shromáždění. Na setkání nazvaném EUMED 9 se sešli šéfové států a vlád Španělska, Francie, Itálie, Malty, Řecka a Kypru, Slovinska a Chorvatska. Portugalsko do Atén vyslalo ministra zahraničí a jednání se zúčastnila také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Prvním bodem na jednání byly klimatické změny s ohledem na letošní sucho, které v celém Středozemí provázely ničivé lesní požáry. Obzvlášť těžce postiženou zemí bylo Řecko, kde nejhorší vlna veder za celá desetiletí rozdmýchávala stovky lesních požárů.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis připisuje vinu za požáry stoupajícím globálním teplotám. Jeho vláda následně vytvořila ministerstvo pro klimatické změny a slíbila, že adaptace na měnící se klimatické podmínky bude její prioritou.

Na závěr setkání vydali představitelé společné prohlášení, ve kterém se zavázali rozšířit spolupráci proti klimatickým změnám. Vyjádřili také přesvědčení, že je třeba přijmout naléhavé a ambiciózní akce na národní, regionální i místní úrovni.

"Je to rozhodně správný krok ve správnou chvíli, protože jsme všichni svědky toho, jak klimatické změny značně ovlivňují středozemní oblast," řekla von der Leyenová.

Dalším důležitým bodem jednání byla migrace; Řecko, Itálie, Španělsko a Malta leží na hlavních cestách, které používají pašeráci, aby dostali běžence do zemí Evropské unie.

S ohledem na nedávné události v Afghánistánu dalo Řecko jasně najevo, že ještě více zpřísní svůj postoj vůči migraci. Už začalo posilovat zabezpečení hranic s využitím moderních technologií i posílením hlídek na souši i na moři.

Témata:  EU

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 21:56

Show jen pro dva. Macron a Karel III. vyšachovali Starmera

Král Karel III. si podle pozorovatelů získal respekt nejen svým postavením, ale i jemnými gesty, která beze slov vyjadřují solidaritu. Nedávno tak vyjádřil podporu jak Kanadě, členskému státu Commonwealthu, tak Ukrajině, přičemž obě země se v poslední době ocitly ve sporu s Donaldem Trumpem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.