Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Austrálii za poslední den přibylo rekordních 72.392 nákaz koronavirem

Austrálie
Austrálie
Foto: Pixabay

Austrálie dnes zaznamenala další rekordní přírůstek nákaz koronavirem; za posledních 24 hodin přibylo v zemi s necelými 26 miliony obyvatel nejméně 72.392 případů infekce. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž číslo není konečné, protože některé australské státy ještě nejnovější statistické údaje nedodaly. Ve středu bylo hlášeno 64.774 nakažených.

Australský premiér Scott Morrison čelí před květnovými volbami tlaku ohledně přístupu vlády k rychle se šířící koronavirové variantě omikron. Lidé si stěžují mimo jiné na nedostatek antigenních testů a dlouhé fronty před testovacími centry.

Nemocnice v některých částech země jsou přetížené a kvůli velkému množství lidí v izolaci či v karanténě není dostatek pracovníků, což komplikuje situaci ve firmách i v dodavatelských řetězcích. Úřady proto zkrátily dobu karantény pro blízké kontakty nakažených, pokud nemají příznaky nemoci covid-19. Uvedly rovněž, že není třeba podstupovat PCR test pro potvrzení pozitivního výsledku rychlého antigenního testu.

Podle Martina Foleyho, který je ministrem zdravotnictví australského státu Viktorie, mají lidé pozitivní výsledky antigenních testů oznamovat ministerstvu zdravotnictví, které je bude registrovat jako pravděpodobné případy, a musí nastoupit karanténu. Experti se ale obávají, že vzhledem k tomu, že většina rychlých antigenních testů je prováděna doma, povede nová politika k menšímu hlášení infekcí. Přesné registrování počtu případů je přitom podle odborníků nutné k zajištění připravenosti nemocnic a dalších zdravotnických zařízení.

Terčem mediální pozornosti je nyní v Austrálii případ srbského tenisty a prvního hráče světového žebříčku Novaka Djokoviče, který chce obhajovat titul na Australian Open. Djokovič dorazil do Melbourne poté, co získal zdravotní výjimku z jinak povinného očkování. U australské veřejnosti to vyvolalo vlnu nevole. Místní úřady následně Djokovičovi víza zrušily a vstup do Austrálie mu zapověděly. Nyní je tenista uzavřený v karanténním hotelu, kde bude čekat na verdikt soudu, u něhož se pomocí svých právníků domáhá zvrácení rozhodnutí pohraniční služby. Soud projednávání jeho případu odročil na pondělí 10. ledna.

Austrálie s pandemií covidu dlouho bojovala přísnými uzávěrami, koncem loňského roku ale po proočkování velké části populace začala rozvolňovat. Plně naočkováno je nyní více než 78 procent obyvatel.

Od začátku pandemie Austrálie zaznamenala přes 684.000 případů koronavirové nákazy a 2302 lidí tam nemoci covid-19 podlehlo. Více než polovina z infekcí přitom byla podle agentury Reuters zaznamenána v uplynulých dvou týdnech.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Austrálie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.