Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Belgii zemřel pacient s opičími neštovicemi, je třetí v Evropě

Nemocnice, ilustrační foto
Nemocnice, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Belgie oznámila první případ úmrtí člověka nakaženého opičími neštovicemi, pacient trpěl i dalšími zdravotními obtížemi. Ve své týdenní zprávě o tom informoval belgický Institut veřejného zdraví Sciensano. V Evropě je to teprve třetí případ úmrtí po nákaze tímto virovým onemocněním, první dva byly ve Španělsku, vyplývá z amerického údajů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Jedenáctimilionová Belgie k pondělku evidovala 706 potvrzených případů opičích neštovic, zhruba polovina byla ve Vlámsku na severu Belgie, 36 procent v Bruselu. Naprostá většina jsou dospělí muži, nakazily se ale také dvě ženy a jedno dítě mladší tří let. Stav 32 nemocných si vyžádal hospitalizaci. V devíti z deseti případů se lidé nakazili při sexuálním styku.

Podle údajů Světová zdravotnická organizace (WHO) bylo do středy ve světě potvrzeno 50.496 případů opičích neštovic a 16 úmrtí, což ještě nezahrnovala nové údaje z Belgie. Počet nově hlášených případů opičích neštovic v Severní Americe a v Evropě podle WHO nadále klesá, stejný trend oznámila i Belgie.

Opičí neštovice se od května začaly šířit v takzvaných neendemických oblastech, tedy takových, kde se vir původem z Afriky dříve téměř nevyskytoval. Nejvíce případů, více než 18.000, hlásí Spojené státy, následují Španělsko, Brazílie a Německo. Mezi příznaky onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a pak se šíří po zbytku těla.

Témata:  Belgie nemocnice opičí neštovice

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.