Nesplnitelnou podmínku dalo britské ministerstvo vnitra Italovi, který kvůli brexitu požádal o takzvaný status usedlíka. Stoletého Giovanniho Palmiera totiž úředníci vyzvali, aby mu jeho totožnost potvrdili rodiče. Kuriózní případ způsobil technický nedostatek v aplikaci, která nepočítala s rokem narození 1919.
Kvůli brexitu musí občané sedmadvaceti unijních zemí, kteří chtějí v Británii nadále zůstat, podat žádost o takzvaný status usedlíka. Právo trvalého pobytu britské ministerstvo vnitra uděluje těm, kteří v zemi žijí déle než pět let.
Palmiero, který se do Británie přestěhoval v roce 1966 a v zemi chce zůstat i nadále, nepředpokládal, že by při podání žádosti nastal problém. Když ale dobrovolník, který mu pomáhal, nahrával jeho cestovní pas do aplikace ministerstva vnitra, objevila se nečekaná výzva. Stoletý Ital se dle serveru The Guardian měl na úřad v londýnské čtvrti Islington dostavit i s matkou a otcem, aby potvrdili jeho totožnost.
Na vině byla zjevně chyba v programu, který rozeznává jen dvě poslední číslice v datu narození, a rok 1919 tak přečetl jako 2019. Vyhodnotil proto žadatele jako dítě staré ani ne rok.
"Byl jsem překvapený. Zavolal jsem na ministerstvo vnitra a stálo mě to dva telefonáty a půl hodiny času, než pochopili, že je chyba v aplikaci, ne v mně," řekl listu The Guardian Dimitri Scarlato, sám člen organizace the3million, která pomáhá občanům EU s podáváním žádostí o trvalý pobyt po brexitu. Podle odhadů ve Spojeném království nyní žije as 3,6 milionu občanů ze sedmadvaceti zemí EU. Italové přitom spolu s Poláky a Rumuny tvoří největší skupinu.
Podle Scarlata nakonec ministerští úředníci situaci pochopili a Palmierovy údaje přijali po telefonu. Stoletý Ital následně dostal od ministerstva omluvu "za nepříjemnosti". Jeho žádost ale zatím úředníci nevyřídili.
Giovanni Palmiero se z Itálie do Británie přestěhoval v roce 1966 a až do svých 96 let pracoval v pohostinství. V manželství strávil 75 let, se ženou vychoval čtyři děti a má osm vnoučat a jedenáct pravnoučat. Své 101. narozeniny oslaví 28. února.
Podle britského ministerstva vnitra do konce roku 2019 podalo žádost o status usedlíka 2,6 milionu unijních občanů. Více než 2,3 miliony už jich britské úřady vyřídily s kladným výsledkem. Žadatelům, kteří nestrávili v Británii déle než pět let, úřady udělují předběžný status usedlíka, který se trvalým může stát po uplynutí pětiletého pobytu v zemi.
Témata: Velká Británie, zajímavosti, Brexit
Související
19. listopadu 2024 13:36
19. listopadu 2024 11:16
18. listopadu 2024 9:29
15. listopadu 2024 12:10
14. listopadu 2024 13:59
12. listopadu 2024 18:11