Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Británii v důsledku brexitu ubylo zhruba 4000 lékařů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Británii v důsledku brexitu ubylo zhruba 4000 lékařů. V systému je nedostatek zejména anesteziologů, pediatrů, psychiatrů či kardiologů a plicních lékařů, informovala odborná společnost Nuffield Trust. Podle ní pracovalo v roce 2021 ve Spojeném království na 37.000 lékařek a lékařů z jiných evropských zemi. Odchod země z Evropské unie však vedl k pomalejšímu náboru lékařského personálu.

Britové schválili odchod své země z Evropské unie v referendu v červnu 2016. Po dlouhých politických sporech opustila Británie EU na konci ledna 2020. Bez brexitu by podle studie působilo nyní v Británii zhruba 41.300 lékařů z Evropské unie, což by bylo oproti aktuálnímu stavu o téměř 4300 více. Kvůli brexitu potřebují odborní síly v Británii pracovní víza, jejichž získání je spojeno s vysokými náklady a byrokratickými překážkami.

Británie i bez toho trpí nedostatkem lékařů. I kdyby se podařilo vzdělat v oblasti lékařství více Britů, bez EU a kolegů ze zahraničí by to vzhledem k délce studia trvalo dlouhou dobu, než by byl nedostatek překonán, řekla deníku The Guardian Kitty Mohanová z britského sdružení lékařů BMA.

Britský státní zdravotnický systém (NHS) je podle expertů chronicky podfinancovaný a trpí nedostatkem personálu. Jenom v Anglii chybí více než 10.500 lékařů. Ještě více brexit dopadl na pečovatelské síly z EU. Jestliže v hospodářském roce 2015/2016 do země přišlo 9389 zdravotních sester a porodních asistentek z EU, v posledním účetním roce jich bylo pouze 663. Výrazně však vzrostl počet odborných sil z jiných zemí, jako jsou Indie a Filipíny.

Na prosinec britští zdravotníci ohlásili stávky za zvýšení platů. Podle deníku The Times by je mohli dočasně nahradit vojáci, kteří by se mohli chopit například řízení sanitek. Britský ministr průmyslu a obchodu Grant Shapps však televizi Sky News řekl, že vláda takové opatření bezprostředně neplánuje.

Témata:  Velká Británie lékaři

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 21:01

Prodej TikToku nebo zákaz: Sněmovna schvaluje opatření proti čínské síti

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu prosadila legislativu, která by mohla vést k totálnímu zákazu čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Uvedl to Business Insider.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy