Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Číně se šíří covid-19, je nedostatek léků a režim je nepřipraven

Šanghaj
Šanghaj
Foto: Pixabay

Čína se potýká s rychlým šířením koronavirové nákazy, které vede k širokému nedostatku léků a ukazuje na nepřipravenost režimu, který nedávno zásadně změnil svou proticovidovou strategii. Napsal to dnes web listu Financial Times (FT).

Problémy v lékárnách, které vyprodaly léky proti nachlazení a testy na covid-19, hlásí obyvatelé Šanghaje, Šen-čenu i dalších měst. Na sociálních sítích jsou k vidění fotografie, které dávají do kontrastu dlouhé fronty před lékárnami a jinak prázdné ulice.

Šíření nákazy podle FT zastavilo normální život méně než dva týdny poté, co Peking opustil politiku takzvané nulové tolerance a s ní související přísná opatření. Ta vyvolala na čínské poměry rozsáhlé protesty v ulicích, při kterých někteří dokonce požadovali odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga.

V řadě měst lidé raději zůstávají doma, než aby se nakazili. Mnohamilionová Šanghaj i některá další města oznámila, že od pondělí bude výuka ve školách znovu on-line.

Například Lindsay Fengová listu řekla, že v jejím šanghajském činžovním domě se za posledních deset dní covidem-19 nakazilo osm z 21 sousedů. "Vysokou teplotu už nemám, ale polykám žiletky," poznamenala.

Majitel lékárny v jihočínském Šen-čenu přiznal, že mu došly léky na vysokou teplotu a nachlazení. "Žádám o další dodávky dva týdny, ale výrobci mé objednávky stále odkládají," postěžoval si. Až to bude možné, vyzvedne si léky sám, protože všichni řidiči zásobování podle něj měli pozitivní test.

Přesná a spolehlivá čísla o rychlosti šíření covidu-19 v Číně se podle FT hledají těžko. Oficiálně země v sobotu hlásila jen 2028 nových lokálně nakažených. Neoficiální odhady jsou ale dramaticky vyšší. Amatérský statistik Čchen-čchin, jehož číslům se v zemi dostalo velkého ohlasu, vychází z toho, že jen v pátek se v Číně objevilo na 40 milionů nových případů. Země má asi 1,4 miliardy obyvatel.

Témata:  Čína koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 15:15

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy