Podle informací dánského ministerstva zemědělství a životního prostředí se nákaza objevila ve 41 chovech a v dalších 20 existuje podezření na výskyt koronaviru. "Naším hlavním cílem je zaručit (...), aby se chovy norků nestaly infekčním rizikem pro lidi, a proto se vláda rozhodla nechat norky utratit," uvedl ministr zemědělství Mogens Jensen.

Kvůli rozhodnutí dánské vlády tak bude v blízké době předčasně usmrceno zhruba milion těchto zvířat. V zemi ale zatím není znám konkrétní případ, kdy by se na farmách koronavirem od zvířat nakazili lidé.

Koronavirus se objevil i v dalších chovech norků v Evropě. V květnu španělské úřady nařídily kvůli výskytu koronaviru utratit 93.000 norků. V červnu přistoupilo k podobnému kroku i Nizozemsko, které zaznamenalo také několik případů přenosu koronaviru ze zvířat na lidi. Nizozemská vláda na konci srpna rozhodla kožešinový chov norků úplně zakázat.

Podle veterinářů je riziko přenosu covidu-19 ze zvířete na člověka naprosto zanedbatelné. Kapénky od lidí však na zvířatech mohou být, stejně jako na každém jiném předmětu. Byly ovšem zaznamenané i případy, kdy se zvíře nakazilo koronavirem od člověka.