Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Gaze po střetech Hamásu a Izraele pokročila humanitární krize

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

V Gaze se rychle rozvíjí humanitární krize. Mnozí obyvatelé jsou odříznuti od potravin a elektřiny, pátý den čelí izraelským náletů v reakci na smrtící útok Hamásu na Izrael a desetin populace byla nucena opustit své domovy. Uvedl to server CNN.

Válka v Izraeli pokračuje pátým dnem a nálety na Gazu neustávají. Izraelská armáda tvrdí, že zničila místo, které Hamás používal k detekci letadel nad pásmem Gazy. Vzdušné síly také uvedly, že stíhačky zasáhly v noci desítky "včetně dvou bankovních poboček používaných Hamásem k financování terorismu v Gaze, podzemního tunelu a dvou operačních velitelských center používaných Hamásem k řízení teroristických aktivit. proti Izraeli."

Během probíhajících izraelských náletů bylo v Gaze vysídleno více než 263 000 lidí, přičemž se očekává, že jejich počet dále poroste, uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).

Jde o více než desetinu populace v hustě osídlené enklávě. Mezi vysídlenými osobami hledá nejméně 175 486 lidí útočiště ve školách Agentury OSN pro pomoc a práci (UNRWA). Jde o nejvyšší počet vnitřně vysídlených Palestinců od 50denní eskalace nepřátelství v roce 2014, uvedl OCHA.

Desítky stíhaček izraelského letectva v noci zasáhly více než 200 cílů ve čtvrti Al-Furqan v Gaze, která je považována za místo, odkud Hamás vymýšlí a provádí své útoky. Izraelské obranné síly tvrdí, že jde o třetí protiúder v oblasti za posledních 24 hodin.

Přeživších v Gaze i Izraeli popisují rozsah devastace jako něco, co během desítek let konfliktu mezi oběma stranami nikdy nezažili. V Izraeli lidé označili útok Hamásu za "masakr civilistů". V Gaze řekl humanitární pracovník pořadu Newshour BBC, že není jediné bezpečné místo, kam by se lidé mohli schovat.

Situace se mezitím stále zhoršuje. Izraelské nálety se v noci zaměřily na telekomunikační zařízení a zničily dvě ze tří hlavních linek pro mobilní komunikaci, které narušily mobilní a internetové služby.

Problémem jsou i základní potřeby, jako je přístup k vodě, kvůli poškození a omezení dodávek energie do kanalizační infrastruktury, uvedl OCHA. V Beit Lahia a severních oblastech se v ulicích nahromadily splašky a odpad kvůli poškození kanalizačních vedení a infrastruktury.

Vláda v Gaze ve středu uvedla, že dodávky elektřiny "během několika hodin zcela skončí", což omezí schopnost poskytovat základní služby. "Všechny základní služby v Gaze závisí na elektřině a nebude možné je částečně provozovat s generátory kvůli zamezení dodávek paliva přes bránu Rafah," uvedl v prohlášení mediální úřad Gazy.

V pondělí generální tajemník OSN vyzval Hamás, aby zastavil své útoky na Izrael a propustil rukojmí, a vyzval všechny strany, aby umožnily OSN přístup k poskytování humanitární pomoci Palestincům uvězněným v Gaze.

Agentura OSN pro pomoc a práci (UNRWA) v pondělí pozdě večer uvedla, že byla nucena uzavřít všech 14 svých center pro distribuci potravin v Gaze a "v důsledku toho půl milionu lidí přestalo dostávat životně důležitou potravinovou pomoc."

Více než polovina obyvatel Pásma Gazy žije v chudobě a trpí nedostatkem potravin, přičemž téměř 80 % obyvatel je závislých na humanitární pomoci. Gaza je jedním z nejhustěji osídlených míst na Zemi, kde žijí asi 2 miliony lidí na ploše 140 čtverečních mil.

Témata:  Gaza Izrael

Související

Aktuálně se děje

11:34

Jak extrémní počasí devastuje svět? Z domovů byly vyhnány desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy